- Obejrzyjcie do końca jak skały osuwają się do Wielkiego Stawu. Zarejestrowała to Karolina Dobrowolska-Martini. Nasza geolog, Aleksandra Trytek @panizparku opisała zjawisko jako grawitacyjne ruchy masowe – informuje za pośrednictwem serwisu X Karkonoski Park Narodowy.
Grawitacyjne ruchy masowe to zjawisko polegające na przemieszczaniu się mas skalnych w postaci pokryw zwietrzelinowych oraz luźnych i zwięzłych skał powierzchniowych wzdłuż stoków. Wywołuje je oddziałująca na nie siła ciężkości. Ruchy grawitacyjne mogą przebiegać bardzo powoli lub gwałtownie - nawet w ciągu kilku sekund.
Na nagraniu widzimy osuwające się coraz większe bloki skalne, które wpadają do Wielkiego Stawu. Na szczęście proces ten zachodzi powoli i nie stwarza większego bezpośredniego zagrożenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grawitacyjne ruchy masowe mogą wywoływać katastrofalne skutki
Jak czytamy na stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, "w zależności od pokrycia terenu, może dojść do szybkiego ruchu mas skalnych – w przypadku braku pokrycia terenu roślinnością – lub wolniejszego, gdy powierzchnię ziemi spajają rośliny i ich system korzeniowy. Podczas nagłego spływu, który przynosi katastrofalne skutki, najczęściej dochodzi do spływania polegającego na przemieszczaniu się warstw upłynnionego gruntu".
Zjawisko może być bardzo niebezpieczne i wywoływać dramatyczne konsekwencje. Potoki błota i kamieni mogą bowiem spływać z ogromną siłą i niszczyć wszystko na swojej drodze.
Czytaj także: Jakie są zarobki fiakrów? Niebywałe kwoty
Grawitacyjne ruchy masowe mogą mieć podłoże naturalne, ale do ich występowania poprzez swoją ingerencję w środowisko naturalne może się przyczynić także człowiek. Eksploatacja coraz większych powierzchni i zajmowanie kolejnych obszarów środowiska naturalnego może prowadzić do nieoczekiwanych katastrof ekologicznych.
Czytaj także: Nagrał upadek w Tatrach. Teraz przestrzega turystów
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.