Wyspa Estyjska jest owocem działań podjętych przez poprzedni rząd związanych z przekopem przez Mierzeję Wiślaną. Prace rozpoczęto w 2019 roku. Kanał dla żeglugi powstał obok wsi Skowronki.
Jak informuje eska.pl, prace związane z przekopem wiązały się z powstanie wyspy refulacyjnej o pow. 180–200 ha. Najpierw pogłębiarka (statek do pobierania piasku z dna morskiego) zabierała część piasku z nowo formowanego kanału, następnie zaś z pomocą szalandy, czyli statku transportującego, przenoszono go w miejsce, gdzie obecnie znajduje się wyspa. Wokół niej znajdują się stalowe ścianki nadające jej obecny kształt.
Czytaj także: Afera na całą Polskę. Jest finał sprawy zwolnionej matki
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki temu w centrum Zalewu Wiślanego powstały piaszczyste "plamki" , które mają być siedliskiem dla ptaków oraz roślinności. W ten sposób rekompensują straty środowiskowe związane z powstaniem inwestycji.
Wyspa Estyjska. Skąd wzięła się nazwa?
Z pewnością jedną z najciekawszych kwestii jest to, skąd wzięła się nazwa Wyspy Etyjskiej. Jak podaje eska.pl, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił w tej sprawie konkurs. Spośród nadesłanych propozycji wyłoniono pięć potencjalnych nazw dla wyspy - Estyjska, Rukwiel, Wodniczka, Bursztynowa i Brajana Chlebowskiego.
W głosowaniu wzięło udział ponad 21 tys. osób. Ostatecznie wygrała Wyspa Estyjska. Nazwa ma swoje źródła w historii. W średniowieczu, jak wynika z relacji IX-wiecznego podróżnika Wulfstana, Zalew Wiślany określano mianem "Estmere". Z kolei Estami nazywano plemiona zachodnio-bałtyjskie, które później określano bardziej znanym nam określeniem - Prusami. Nazwa zostanie zaakceptowana, gdy zostanie zaakceptowana Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ile jest wysp w Polsce?
Warto dodać, że Wyspa Estyjska jest jedną z ponad 200 wysp w Polsce. Mało kto wie, ale poza największymi wyspami, czyli Wolin i Uznam, w naszym kraju jest więcej obszarów otoczonych wodą ze wszystkich stron. Część powstała naturalnie, inne są skutkiem działalności człowieka.
Jak przeczytamy na portalu turystyka.wp.pl, wiele wysp znajduje się choćby na Zalewie Szczecińskim i w pobliżu ujścia rzeki Świny. Mniejsze wysepki są także zlokalizowane na obszarze polskich jezior. Również we Wrocławiu, mieście połączonym wieloma mostami, znajduje się kilka wysp określanych mianem "odrzańskich" od nazwy rzeki przepływającej przez stolicę Dolnego Śląska.
Zobacz również: Wysoka śmiertelność. Niebezpieczne kleszcze dotarły do Polski