Wielka Brytania wprowadza nowe zasady dla podróżnych z 48 krajów, w tym USA, Kanady i Australii. Od środy, przed przyjazdem do Zjednoczonego Królestwa, muszą oni uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Koszt tego dokumentu wynosi 10 funtów. Od 2 kwietnia obowiązek ten obejmie również obywateli Polski.
Program ETA, który zaczął obowiązywać w 2024 r., początkowo dotyczył obywateli sześciu państw Rady Krajów Zatoki Perskiej. Teraz rozszerza się na 48 krajów, w tym Japonię, Izrael, Meksyk i Argentynę. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, szacuje się, że nowe przepisy dotkną 6 mln obywateli USA, Kanady i Australii, którzy co roku odwiedzają Wielką Brytanię.
ETA jest przeznaczona dla obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii lub przejeżdżają przez nią tranzytem. Dokument ten jest ważny przez dwa lata lub do upływu ważności paszportu i pozwala na wielokrotne podróże do Zjednoczonego Królestwa. Można go uzyskać przez aplikację "UK ETA App" lub stronę internetową, a proces trwa zazwyczaj do trzech dni roboczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ETA pozwala na jednorazowe pobyty do sześciu miesięcy w celach turystycznych, odwiedzin rodziny, biznesowych lub krótkoterminowych studiów. Dodatkowo umożliwia przyjazd na okres do trzech miesięcy w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych oraz na dozwolone płatne zajęcia krótkoterminowe, takie jak praca sportowców, artystów czy prawników.
Bezpieczeństwo i kontrola
ETA nie pozwala na przebywanie w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy, wykonywanie pracy dla brytyjskiej firmy ani ubieganie się o zasiłki. Nie jest wymagana dla posiadaczy paszportów brytyjskich, irlandzkich oraz osób z prawem do zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Osoby mieszkające w Irlandii i wjeżdżające z Irlandii, wyspy Man lub Wysp Normandzkich również są zwolnione z tego obowiązku.
ETA ma na celu ułatwienie kontroli bezpieczeństwa przed podróżą do Wielkiej Brytanii, co ma zapobiec nadużyciom systemu imigracyjnego. Mimo posiadania ETA, podróżni muszą przejść kontrolę paszportową, a ostateczną decyzję o wjeździe podejmują funkcjonariusze służby granicznej. Szczegółowe informacje na temat uzyskania ETA można znaleźć na stronie rządowej Wielkiej Brytanii.
Wprowadzenie Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA) to kolejny etap zmian po Brexicie, który sporo zmienił zwłaszcza na rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Rząd brytyjski próbował wprowadzać tymczasowe wizy, jednakże były one często nieskuteczne z powodu zbyt wymagających kryteriów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.