Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Odkrycie 2800 m pod powierzchnią morza. Naukowcy znaleźli wylęgarnię

13

W świecie naukowców ta historia to najlepszy dowód, że nie warto się zrażać za pierwszym podejściem. Statek badawczy Falcor z załogą odkrył "żłobek" ośmiornic u wybrzeży Kostaryki. Jak się okazuje - ośmiornice w tym miejscu znaleziono już w 2013 roku. 10 lat później wyjaśniono - przybywają tutaj, żeby wysiadywać jaja.

Odkrycie 2800 m pod powierzchnią morza. Naukowcy znaleźli wylęgarnię
Naukowcy wrócili w to miejsce po 10 latach (Schmidt Ocean Institute)

Odkrycie to jest na tyle znamienne, że to dopiero trzecia taka "aktywna głębinowa wylęgarnia ośmiornic" na świecie. Odkryli ją naukowcy na pokładzie statku badawczego Falcor należącego do Schmidt Ocean Institute. Według nich to ośmiornica gatunku Muusoctopus, czyli z rodzaju małych i średnich ośmiornic, które nie posiadają charakterystycznego dla tych mięczaków worka wypełnionego atramentem.

Zespół badawczy nazwał to miejsce Dorado Outcop. Naukowcy mieli tam widzieć setki ośmiornic i być świadkami wykluwania się ich młodych, co przy okazji obaliło pogląd, że miejsce to jest nieprzyjazne rozwojowi młodych ośmiornic.

Po raz pierwszy odkryto je w 2013 roku. Wówczas naukowcy zaobserwowali, że samice zbierają się razem w jednym miejscu, żeby wspólnie wysiadywać jaja. Wówczas jednak nie zaobserwowano, żeby którykolwiek z zarodków się rozwinął, przez co naukowcy uznali, że warunki nie są odpowiednie dla potomstwa ośmiornic.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykłe stworzenie na dnie oceanu. Kałamarnica odkryta ponad 6 km pod wodą

Powrót do głębin 10 lat później

Ekspedycję powtórzono 10 lat później. 19-dniową wyprawą dowodzili dr Beth Orcutt z Bigelow Laboratory for Ocean Sciences i dr Jorge Cortes z Uniwersytetu Kostaryki.

Podczas wyprawy naukowcy wykorzystali podwodnego robota ROV SuBastian do obserwacji podwodnych terenów i małych ośmiornic.

Odkrycie nowego aktywnego żłobka ośmiornic ponad 2800 metrów pod powierzchnią morza w wodach Kostaryki dowodzi, że wciąż jest wiele do odkrycia na temat Oceanu Spokojnego - przyznała dr Jyotika Virmani ze Schmidt Ocean Institute.

Badania te są o tyle ważne, że wody te nie są obecnie chronione przed działalnością człowieka. Naukowcy ustalają, czy nie powinno się to zmienić.

W ekspedycji uczestniczyła duża liczba lokalnych naukowców i studentów, co przyspieszy naszą zdolność do badania głębokich regionów. Informacje, próbki i obrazy są ważne dla Kostaryki, aby pokazać jej bogactwo i zostaną wykorzystane do badań naukowych oraz działań informacyjnych w celu podniesienia świadomości tego, co mamy i dlaczego powinniśmy to chronić - zaznaczył dr Jorge Cortes.
Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić