Dlaczego podczas startu i lądowania okna muszą być w ogóle odsłonięte? Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa. Start i lądowanie są wyjątkowo skomplikowanymi fazami lotu, dlatego w tym czasie personel pokładowy jest szczególnie skupiony i uważny.
Widok przez okna pozwala załodze obserwować co dzieje się na zewnątrz. W razie jakiegokolwiek zdarzenia, np. ewentualnego przymusowego lądowania samolotu, odsłonięte okna pozwolą bezpiecznie przeprowadzić ewakuację.
W USA odsłanianie okien nie było obowiązkowe
Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych odsłanianie okien nie było nigdy obowiązkowe. Jednak na początku 2020 roku linie United Airlines zdecydowały, że dopasują się do europejskich standardów.
Teraz postanowili z tego zrezygnować, bo pracownicy chcieli, aby zasady były jednolite.
Zobacz także: Codziennie jadła jedno awokado. Efekty były zaskakujące
Odsłaniane okien w samolotach. Jedni za, inni przeciw
Ta zmiana jest odpowiedzią na prośby naszego personelu o przejrzystość i próbę ściślejszego dostosowania naszej polityki do innych przewoźników - czytamy w oświadczeniu amerykańskich linii.
Jak się okazuje, powrót do starych zasad nie wszystkim przypadł do gustu. Część personelu uważa, że europejskie standardy gwarantują większe bezpieczeństwo.
Kiedy liczy się każda sekunda, osłonięte okna pozwalają personelowi i pasażerom natychmiast zobaczyć co dzieje się na zewnątrz, ocenić warunki i zidentyfikować zagrożenie - zauważa stowarzyszenie Association of Flight Attendants, które reprezentuje członków załogi United.
Źródło: insidehook.com