14 czerwca archeolodzy z Peru, prowadzący wykopaliska w Limie, znaleźli mumię, która ma około 3 tys. lat. Studenci z Uniwersytetu San Marcos, pomagający przy pracach, jako pierwsi zauważyli włosy i czaszkę, owinięte w materiał. Później udało się odkopać pozostałą część ciała.
Mumia sprzed 3 tys. lat
Uważa się, że mumia pochodzi z czasów kultury Manchay, która żyła na terenach Limy od około 1500 do 1000 r.p.n.e. Lud ten znany jest ze budowania świątyń w kształcie litery U, skierowanych w stronę wschodzącego słońca. Archeolog Miguel Aguilar wyjaśnił, że mumię umieszczono w grobowcu znajdującym się pośrodku takiej świątyni.
Mumia była owinięta tkaniną wykonaną z bawełny. Nie wiadomo do kogo mogło należeć ciało. Archeolog stwierdził, że ta osoba prawdopodobnie została złożona w ofierze podczas ostatniej fazy budowy świątyni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkryliśmy przedhiszpański grobowiec z mumią. To była osoba, która przeszła proces mumifikacji. Osoba złożona [w ofierze] na tym terenie została pozostawiona w grobowcu w ostatniej fazie budowy tej świątyni – powiedział peruwiański archeolog.
Czytaj także: Były niedożywione i mieszkały w skandalicznych warunkach. Uratowano siódemkę dzieci w Pensylwanii
Archeolodzy odkryli na miejscu także inne przedmioty. Wraz z mumią spoczywała kukurydza, liście koki oraz różne nasiona. Zdaniem badaczy była to część ofiary.
Kilka tygodni temu w tej samej okolicy dokonano podobnego odkrycia. Na stanowisku archeologicznym Cajamarquilla naukowcy znaleźli 20 mumii. 8 należało do dzieci, a 12 do dorosłych. Jedna z nich, należąca do nastoletniego chłopca, została owinięta w tobołek. We wnętrzu znajdowało się także kilka ceramicznych przedmiotów.
Badacze ustalili, że mumie są dość młode. Pochodzą sprzed ok. 1100 lub 1200 lat.