Plaża Taruma-Acu to lubiane zarówno przez Brazylijczyków, jak i przyjezdnych, miejsce do odpoczynku. To właśnie tam ośmiu turystów padło ofiarami piranii.
Atak groźnych ryb
Ławica piranii zaatakowała turystów relaksujących się w rzece w brazylijskim kurorcie. Z relacji poszkodowanych wynika, że po pierwszym ugryzieniu, cała ławica rzuciła się na turystów. Osiem osób wydostało się na brzeg z zakrwawionymi nogami. Niektórzy z nich mieli nawet rozszarpaną skórę.
W sieci pojawiły się zdjęcia, na których widać zakrwawione stopy i palce poszkodowanych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Poczułem wstrząs na pięcie, myślałem nawet, że to strętwa (przyp. red. ryba, która emituje ładunki elektryczne) – powiedział G1 News Adaiany Monteiro. - Kiedy wyszedłem, usłyszałem, że niektórzy ludzie rozmawiali o piranii i ukąszeniach. Zauważyłam swoją stopę i ślad po ugryzieniu.
Ludzie na brzegu byli przerażeni.
Ich zęby są tak ostre, że pojedynczy kęs może spowodować wiele krwawień i wywołać szaleństwo żywieniowe u reszty ryb - tłumaczy Mark Sabaj Perez z Akademii Nauk Przyrodniczych w Filadelfii, cytowany przez Live Science.
Po rozpoczęciu posiłku piranie bardzo szybko rzucają się za swoją ofiarę. W ten sposób chcą jak najprędzej zaspokoić głód i uniknąć złapania przez inne zwierzę lub człowieka.
Eksperci tłumaczą
Zdaniem biologa z Uniwersytetu Western Kentucky, zachowanie piranii spowodowane było błędnym zidentyfikowaniem napotkanego w wodzie obiektu. Dodaje, że drapieżniki często szukają w okolicach plaży jedzenia, którego resztki turyści wyrzucają do rzeki.
Piranie nie wykazują niesprowokowanych ataków na ludzi. Przyzwyczaiły się do darmowego jedzenia, a te ukąszenia były kolejnym przykładem błędnego rozpoznania tożsamości, podobnie jak ataki rekinów - tłumaczy profesor biologii, Steve Huskey, w rozmowie z Live Science.
Obecność turystów, kąpiących się w miejscu karmienia może jednak prowadzić do agresji ryb. - Karmienie piranii w otoczeniu turystycznym wzmacnia ich naturalne zachowania do gryzienia - tłumaczy Mark Sabaj Perez. Zdaniem naukowca piranie nie są niebezpieczne, kiedy są najedzone. Wówczas takie zachowanie występuje tylko w wyjątkowych okolicznościach, na przykład gdy duża liczba ryb jest uwięziona w małym basenie.
Zgodnie z badaniem z 2012 roku opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports, siła zgryzu niektórych piranii jest równa 35-krotności ich masy ciała. Krzywdy, jakie może ona wyrządzić, porównuje się nawet do tych, które jest w stanie zadać wielki rekin.
Źródło: Live Science