Ubezpieczyciele u progu wakacji i sezonu urlopowego przestrzegają, by wykupić polisę przed wyjazdem za granicę. To pozwoli cieszyć się w pełni wypoczynkiem i zadbać o zdrowie, jeżeli dojdzie do wypadku, sytuacji nagłej lub rozwinie się jakaś choroba. Jak się okazuje, aż połowa Polaków rezygnuje z polisy przed wyjazdem na wakacje.
A to może mieć dla samych zainteresowanych bardzo poważne konsekwencje.
Interia przytacza historię pana Mariusza z Wielkopolski, który kilka lat temu wybrał się na wymarzone wakacje do Stanów Zjednoczonych. Jak się okazuje, podróż do USA będzie wspominał i odczuwał do końca życia. I to niezbyt pozytywnie.
Mężczyzna miał zostać w Stanach dwa tygodnie, ale jego pobyt się przedłużył i zamienił w prawdziwy koszmar.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na miejscu pan Mariusz przeszedł zawał serca. Miejscowe służby udzieliły mu pomocy medycznej: najpierw zabrała go karetka pogotowia, potem trafił do szpitala, gdzie medycy wdrożyli procedury ratujące życie i zdrowie.
Spędził tydzień na oddziale intensywnej terapii, a potem kilka dni na kardiologii. Gdy zobaczył rachunek, oniemiał.
Jak się okazuje, Amerykanie wycenili przeprowadzone procedury na ponad milion złotych! NFZ zwrócił im środki, które były zapisane w kontrakcie i na polskich warunkach, różnicę pan Mariusz będzie musiał zapłacić sam.
I za wymarzone wakacje będzie płacił do końca swojego życia. W tym względzie przepisy są bezwzględne.
Bez ubezpieczenia zdrowotnego możemy ponieść olbrzymie koszty leczenia nie tylko w przypadku leczenia z powodu poważnego wypadku, ale również w razie przebytej choroby, która wymaga opieki szpitalnej - przypomina Interia.
Lepiej zapłacić za polisę, niż spłacać gigantyczne koszty leczenia do końca życia, prawda?
Czy NFZ zapłaci nam za leczenie za granicą?
Mało kto o tym, wie, ale nasz NFZ zwróci tylko koszty leczenia, które podlegają refundacji w Polsce. Pozostałe przerzuci na samych zainteresowanych.
Co więcej, Fundusz zapłaci za daną procedurę medyczną taką stawkę, jaka wynosi w Polsce. I znów, różnicę trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni, jeśli nie posiadamy ubezpieczenia.
Ta zasada dotyczy nie tylko wakacji spędzanej poza Unią Europejską, ale też wewnątrz wspólnoty. Dlatego warto ubezpieczać się przed wyjazdem na wakacje i uniknąć ogromnych kosztów.
Raport "Lato 2022" mówi, że tylko 54 procent Polaków miało wykupione ubezpieczenie zdrowotne podczas zagranicznych wojaży. Historia pana Mariusza potwierdza, że to wielkie ryzyko i duży błąd.