Facebooka obiega migawka wykonana przez panią Joannę. Turystka pochwaliła się, że na Zawracie spotkała... lisa! Zwierzę "zapozowało" tuż obok tabliczek informacyjnych.
Lis na Zawracie 2159 mnpm, pierwszy raz widziałam go na takiej wysokości - napisała krótko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Migawka lisa na Zawracie wywołała spore poruszenie wśród internautów. Co piszą w komentarzach?
"Przepiękny lis i widok", "Ależ piękny widok", "I to się nazywa 'turysta'", "Piękna fota", "Niestety, ale on nie przyszedł polować, ale szukać jedzenia od turystów", "I bez raków", "Gratuluję zdjęcia. Ale cóż on tam robił? Przecież nic do jedzenia tam o tej porze nie znajdzie, chyba że liczy na turystów? - czytamy.
Zawrat gwarantuje piękne widoki
Zawrat to wąska przełęcz położona na wysokości 2159 m n.p.m. w Tatrach Wysokich, w długiej wschodniej grani Świnicy. Oddziela Zawratową Turnię od Małego Koziego Wierchu. Jest jednym z dwóch skrajnych punktów szlaku Orlej Perci, stanowiąc jego zachodni początek.
Przełęcz Zawrat łączy Dolinę Gąsienicową z Doliną Pięciu Stawów Polskich. Szlak prowadzący na Zawrat od strony Doliny Gąsienicowej oznaczony jest kolorem niebieskim i uchodzi za wymagający, z miejscami eksponowanymi, zabezpieczonymi łańcuchami. Wejście od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich jest nieco łatwiejsze, choć również strome.
Zawrat od dawna przyciąga turystów i taterników. Pierwsze udokumentowane wejście miało miejsce w 1842 roku, dokonane przez Jakuba Krauthofera i Jana Parę. Przełęcz ta jest także punktem początkowym Orlej Perci, uważanej za najtrudniejszy szlak graniowy w polskich Tatrach.
Ze szczytu Zawratu roztaczają się malownicze widoki na otaczające szczyty i doliny, co czyni go popularnym celem wędrówek dla doświadczonych turystów górskich.