Spod Nanga Parbat docierają informacje o problemach z helikopterem, który jest konieczny do akcji ratunkowej. Pakistan blokuje akcję, bo czeka na gwarancję finansową (50 tys. dol).
Zbiórka odbywa się tutaj: https://www.gofundme.com/rescue-on-nanga-parbat
"Idziemy do Was" - napisał na Twitterze Adam Bielecki.
Na stronach Polskiego Himalaizmu Zimowego pojawił się komunikat. "Wczoraj w godzinach nocnych otrzymaliśmy informację z Francji. Elisabeth Reveol i Tomasz Mackiewicz utknęli na wysokości ok. 7400 m pod kopułą szczytową. Po nocy spędzonej na tej wysokości podejmuja próbę zejścia niżej. Na chwilę obecną udało im się zejść 200 m niżej.
Zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez Ambasady Francji i Polski. W zespole koordynującym jest również Robert Szymczak - lekarz wysokogórski, himalaista. Baza pod K2 została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja: 4 himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat."
Tomasz Mazur przekazał na Twitterze informację od "Pakistan Mountain New". Elisabeth Revol została dostrzeżona przez lornetkę z BC - schodzi w dół, ale Tomek Mackiewicz jest w złym stanie. Nieznana jest lokalizacja Tomka Mackiewicza. Agencja zwróciła się do pakistańskiej armii o możliwość wykorzystania śmigłowca Aérospatiale SA 315B Lama.
Asghar Ali Porik z kolei podaje, że Tomek Mackiewicz jest na wysokości 7400 ma ślepotę śnieżną i chorobę wysokościową.
Ostatnia wiadomość od Tomka Mackiewicza z 24 stycznia brzmiała: "Jesteśmy na 7300. Straszna walka. Jeśli pogoda dopisze, jutro szczyt". Od tego momentu himalaiści nie przekazali żadnych informacji.
Mackiewicz jest już siódmy raz pod Nanga Parbat. Francuska Elisabeth Revol towarzyszyła mu także podczas ostatniej wyprawy na „Nagą Górę”.
Nanga Parbat to dziewiąty co do wysokości szczyt świata, ma 8126 m n.p.m. Do 2016 roku był jednym z dwóch ośmiotysięczników, które nie zostały zdobyte zimą. Próbowały tego dokonać 34 wyprawy, w tym aż 15 polskich. Ostatecznie na szczycie 26 lutego 2016 r. stanęli Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz hiszpański Bask Alex Txikon.