Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Turbulencje w samolotach będą częstsze i coraz silniejsze. Winne zmiany klimatu

43

Chwile grozy przeżyli pasażerowi lotu z Dohy do Dublina, odbywającego się 26 maja. W wyniku silnych turbulencji ucierpiało 12 osób, a siedem z nich trafiło do szpitala. Naukowcy nie mają dla nas w związku z tym dobrych informacji. Kryzys klimatyczny wpłynie nie tylko na częstotliwość występowania turbulencji, ale także na ich siłę.

Turbulencje w samolotach będą częstsze i coraz silniejsze. Winne zmiany klimatu
Turbulencje mogą być częstsze i silniejsze. Wszystko przez zmiany klimatu (Pixabay)

W ostatnim czasie odnotowano dwa przypadki silnych turbulencji, w których ucierpieli podróżujący samolotem pasażerowie i personel. W miniony wtorek samolot Singapore Airlines z Londynu do Singapuru wpadł w silne turbulencje, co doprowadziło do śmierci jednego z pasażerów i obrażeń u co najmniej 71 osób na pokładzie. W niedzielę 26 maja samolot linii Etihad z Dohy do Dublina wpadł w silną turbulencję nad Turcją.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że musimy się przygotować na to, że do takich przypadków będzie dochodziło coraz częściej. Badacze wskazują, że zwiększać będzie się nie tylko siła turbulencji, ale także ich częstotliwość. Wszystkiemu winne są zmiany klimatu.

Do takich wniosków naukowcy doszli już w 2017 roku. W czasopiśmie "Advances in Atmospheric Sciences" ukazał się wówczas artykuł, w którym naukowcy przeprowadzili symulacje modeli klimatycznych czas trwania turbulencji czystego nieba do zbadania transatlantyckich turbulencji czystego powietrza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ujawnili wydatki na loty. Obajtek się wywinie? Prawnik mówi wprost

Zgodnie z ich przewidywaniami wzrost poziomu dwutlenku węgla może zwiększyć ryzyko wystąpienia turbulencji. W przypadku słabych turbulencji oszacowano, że wzrosną o ok. 59 proc., umiarkowane o 4 proc., natomiast w przypadku najsilniejszych turbulencji wzrost może sięgnąć nawet 127 procent.

Najnowsze badania potwierdzają niepokojące prognozy. W czasopiśmie Geophysical Research Letters przeanalizowano przypadki turbulencji w latach 1979-2020. Dane jasno wskazują, że wzrosła liczba silnych turbulencji w umiarkowanych szerokościach geograficznych, a więc tam, gdzie ruch lotniczy jest najbardziej intensywny.

Zmiany klimatu potęgują turbulencje. Jest jeszcze jeden problem

Zwiększony poziom dwutlenku węgla i wynikająca z niego wyższa temperatura powietrza prowadzi do zmian prądów powietrza, sprawiając, że niebo staje się coraz bardziej "wyboiste".

Naukowcy zwracają również uwagę na to, że ogromnym problemem związanym z turbulencjami jest coraz większy problem z ich przewidzeniem. Rzeczpospolita, powołując się na dane amerykańskiej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu, wskazuje, że w latach 2009-2018 co trzeci przypadek turbulencji nie był wcześniej sygnalizowany załodze.

Szczególnie trudne do przewidzenia są turbulencje CAT (ang. Clear Air Turbulence), czyli te występujące w czystym powietrzu. Ich obserwacja jest trudna, ze względu na brak chmur, które mogłyby pozwolić na obserwację ruchu mas powietrza. Brak chmur sprawia również, że sygnał z radu nie ma się od czego odbić i wykrycie turbulencji tą drogą staje się niemożliwe.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić