Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Monika Sikorska | 
aktualizacja 

"Ukradł” piasek z europejskiej plaży. Zapłacił za to ponad 4 tys. zł

30

40-letni Brytyjczyk chciał przywieźć z wakacji butelkę piasku z sardyńskiej plaży. Słono za to zapłacił. Na lotnisku wystawiono mu mandat w wysokości 1000 euro. Wywóz piasku z rajskich plaż Sardynii już dawno stał się prawdziwą plagą. Turyści nie mogą się opamiętać.

Kradzież piasku z plaż Sardynii to prawdziwa plaga
Kradzież piasku z plaż Sardynii to prawdziwa plaga (Shutterstock.com)

Władze Sardynii od lat borykają się z masowym wywożeniem piasku z rajskich plaż wyspy. Media wciąż apelują do turystów o to, by nie próbowali przewozić butelek, woreczków i innych opakowań wypełnionych piaskiem z lokalnych plaż.

Pomimo informacji i tablic ostrzegawczych wielu turystów nadal nie wie (a może wie), że tego typu praktyki są surowo zabronione, a w przypadku złamania zakazu czekają wysokie kary pieniężne. Nawet do 3500 tys. euro (ponad 13 tys. zł). Włoska prasa donosi, że tony piasku zamieniają się w pamiątki z wakacji, a na lotniskach co roku w sezonie wakacyjnym służby odbierają turystom nawet do 5 ton śnieżnobiałego i delikatnego piasku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Piasek wart tysiące euro

Wysoka kara finansowa spotkała brytyjskiego turystę, którego kilka dni temu zatrzymano za próbę przewiezienia plastikowej butelki pełnej piasku z plaży niedaleko Olbii. Mężczyźnie wymierzono karę w wysokości 1000 euro (ponad 4 tys. zł). Jeszcze wyższe obciążenie finansowe spadło w * 2016 roku na* turystę ze Szwecji, który w swoim bagażu skrył aż 3 butelki wyjątkowego piasku! Zapłacił wtedy za nie *3000 euro * (ponad 12 tys. zł). Wydawać by się mogło, że doniesienia o tak gigantycznych sumach skutecznie zniechęcą turystów do rozgrabiania egzotycznych plaż Sardynii, a jednak pracownicy lotnisk systematycznie odbierają turystom opakowania pełne piasku.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Podobno niektórzy turyści zwracają piasek, który udało im się wywieść z wyspy. Czasem skłaniają ich do tego wyrzuty sumienia, a czasem to lęk przed wysoką grzywną. Podobno jedna z turystek oddała woreczek z piaskiem po 30 latach. Jak twierdzi, dopiero po tak długim czasie dowiedziała się jak cenny i rzadki był rzadki i różowy pył, który przywiozła ze sobą z wakacji.

Problem kradzieży zaczął się w latach 90. XX w. Urósł do takiego stopnia, że np. w 1994 r. wyspa Budelli, oddalona o kilka kilometrów do Sardynii, została zamknięta dla turystów. Mieszkańcy określają zachowanie przyjezdnych skandalicznym i mówią wprost, że rozkradają ich "skarb". Na Facebooku powstał nawet fanpage o nazwie "Rozkradana Sardynia". Publikowane są tam zdjęcia skonfiskowanego piasku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.plx

Zobacz także: Zobacz też: "Rajska" plaża. Zostało po niej wspomnienie
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić