Sztuczne zasilenie sopockiej plaży wkracza w fazę przygotowań. W środę rozpoczyna się mobilizacja sprzętu, który posłuży do powiększenia fragmentu linii brzegowej. Zmiany obejmą 700-metrowy odcinek wybrzeża, a koszt inwestycji szacowany jest na około 2 miliony złotych.
Prace te koordynuje Urząd Morski w Gdyni, który w specjalnym komunikacie informuje, że sprzęt potrzebny do realizacji zadań w okolicach wejścia nr 34 zaczynie być deponowany od środy. Będą tam gromadzone elementy rurociągu, którym transportowany będzie piaszczysty materiał służący do wzmocnienia brzegu.
Piasek do zasypania plaży zostanie pobrany z okolicy sopockiego molo, tak by objąć odcinek pomiędzy wejściami nr 33 a 43 – informuje Polska Agencja Prasowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Plaża w Sopocie zostanie poszerzona
Refulacja plaży ma na celu nie tylko jej poszerzenie, ale także wzmocnienie brzegu. Jak tłumaczą urzędnicy, "szeroka i odpowiednio wyprofilowana plaża wygasza energię fal uderzających o brzeg", co przyczynia się do lepszej ochrony infrastruktury nadmorskiej. Zmiany te mają również na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej sopockiej plaży.
Obecnie szerokość plaży w Sopocie wynosi maksymalnie 30 metrów. Po zakończeniu refulacji ma być o kilkanaście metrów szersza. Ma to także na celu zniwelowanie skutków oddziaływania erozji morskiej, która przyczynia się do ubytków na linii brzegowej.
Największe problemy z erozją występują na odcinku od wejścia nr 34 w kierunku Gdańska. "Przy sztormie zdarzały się w tym miejscu przypadki wlewania wody na zaplecze" – poinformowano. Szczególne ryzyko dotyczy obszaru w pobliżu siedziby sopockiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.
Rurociąg, którym transportowany będzie piasek, zostanie rozłożony na plaży. Aby minimalizować utrudnienia dla turystów, zaplanowano przejścia nad rurami. Całość prac odbędzie się poza sezonem turystycznym, aby zminimalizować niedogodności dla osób odwiedzających Sopot. Urząd Morski poinformował równocześnie, że poszczególne części plaży zostaną czasowo wyłączone z użytkowania ze względów bezpieczeństwa.
Urzędnicy zapewnili, że piasek wykorzystywany w procesie refulacji będzie odpowiednio przebadany – ma być on bezpieczny zarówno dla fauny, flory, jak i ludzi. Przebadany urobek ma charakteryzować się właściwą strukturą, co jest niezbędnym warunkiem do przeprowadzenia refulacji.