Jak podkreśla Tatrzański Park Narodowy, niedźwiedź do życia potrzebuje dużych przestrzeni. Areał jednego dorosłego niedźwiedzia obejmuje od 30 do 200 km kw., ale do tego dochodzi zwyczaj odbywania wielokilometrowych wędrówek.
Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś
Tymczasem tereny zurbanizowane rozrastają się, a zielone kurczą. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia czy kierowane instynktem wędrówki mogą zbliżać się do zabudowań.
Czasami, co ważne, także z powodu niewiedzy ludzi, może dochodzić do niedźwiedzich włamań do ogrodów, pasiek czy ataków na zwierzęta hodowlane (ataki na ludzi w Polsce to rzadkość, chociaż w innych krajach, jak w Rumunii, zdarzają się częściej).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Takim sytuacjom będziemy starali się zapobiegać - dzięki kamerom lepiej uda się zarejestrować reakcje niedźwiedzi na odstraszanie i lepiej będzie można przeciwdziałać możliwym sytuacjom konfliktowym.
Dzięki pomocy Unii Europejskiej kupiliśmy cztery obroże telemetryczne, w tym dwie wyposażone w kamery – zostaną one założone tatrzańskim niedźwiedziom, tym, które podchodzą w okolice ludzkich siedzib. Obserwując ich trasy, zwyczaje i zachowania, zbierzemy dane, które pozwolą nam jeszcze lepiej poznać i chronić te zwierzęta. To, co zaobserwowała kamera, zobaczymy po odzyskaniu obroży - informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Czytaj także: Akcja na Kaszubach. Wpadli na trop Grzegorza Borysa?
Co się stało z polskimi niedźwiedziami?
W przeszłości niedźwiedzie występowały w całej Polsce. Celowe wybijanie tego drapieżnika oraz degradacja jego siedlisk powodowały jego stopniowe zanikanie w wielu regionach kraju. Obecnie niedźwiedzie na stałe występują wyłącznie w Karpatach. Po II wojnie światowej jedynie sporadycznie pojawiały się one w Sudetach oraz w północno-wschodniej Polsce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.