Niezgubka to niezbędny element urlopowy każdej rodziny. Przynajmniej tak powinno być. W zatłoczonych miejscach, gdzie dziecko może się zgubić w każdej chwili, taka opaska może uratować je nie tylko od niepotrzebnego stresu ale i poważnych problemów.
Jak wypełnić niezgubkę?
Na niezgubce znajduje się miejsce do wpisania numeru telefonu do rodzica lub opiekuna. Tak uzupełnioną opaskę zakłada się na rękę dziecka. W razie, gdyby się zgubiło, osoba która je odnajdzie może szybko skontaktować się z rodzicem. Brzmi sensownie. Niestety okazuje się, że opaska, która w założeniu ma pomóc, może także zaszkodzić.
Nie wpisujcie tam imienia dziecka, bo kiedy osoba o złych zamiarach zobaczy je i zwróci się bezpośrednio po imieniu, to małe dziecko może pomyśleć, że zna mamę, tatę, zna też ją. Może to spowodować, że dziecko zaufa tej osobie, która może mieć złe zamiary - przestrzegła autorka bloga Z pamiętnika policjantki.
Jedna z obserwatorek dodała, że podczas wakacji za granicą warto pamiętać o dodaniu numeru kierunkowego kraju, żeby opaska nie okazała się bezużyteczna. Wiele osób dodaje też, że ma inne rozwiązanie. "Jak nie mam tego (przyp red. - opaski), to na ręku dziecka długopisem piszę numer telefonu do mnie i tłumaczę, żeby pokazało, jak można się z mamą skontaktować".
Skąd wziąć niezgubkę?
Opaski niezgubki można kupić w sklepach stacjonarnych, internetowych, dostać od policjantów, ratowników czy pracowników informacji turystycznej. Ważne, żeby były wodoodporne i dobrze trzymały się na małej rączce.
Nie musi to być dedykowana, kupowana niezgubka, można śmiało zrobić ją w domu - dodaje policjantka.
Pamiętajmy - niezgubki mają pomóc w sytuacji, gdy dziecko się zgubi. Ale, żeby faktycznie spełniły swoją rolę, trzeba pamiętać, jak je wypełnić.
Sami jako dorośli mamy mętlik w głowie kiedy ktoś obcy zwraca się do nas po imieniu. A co dopiero dzieci, które nie mają naszego rozumu i doświadczenia - podsumowuje w komentarzu do posta policjantka.
Czytaj też: Odessa. Nagranie z plaży trafiło do mediów