Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

"Zatopiony las" na plaży. Sztorm odsłonił go w Łazach nad Bałtykiem

44

Sztormy nad Morzem Bałtykiem w ostatnich dniach odsłoniły "zatopiony las" w miejscowości Łazy. Niezwykłe zdjęcia obiegły media społecznościowe. Słowiński Park Narodowy tłumaczy, czym jest to wyjątkowe znalezisko.

"Zatopiony las" na plaży. Sztorm odsłonił go w Łazach nad Bałtykiem
"Zatopiony las" w miejscowości Łazy. (Facebook, Anna Tratnowiecka)

Na całym polskim wybrzeżu o tej porze roku możemy zaobserwować niezwykłe zjawisko. Chodzi o wymywane przez fale pnie potężnych drzew, dobrze zakonserwowane słoną wodą Bałtyku.

Na facebookowym profilu Słowińskiego Parku Narodowego opublikowano kilka zdjęć, które ukazują znakomitość tego zjawiska.

"Zatopiony las", ale... w miejscowości Łazy. Tam Bałtyk również po sztormach odsłania ("odtapia") pnie drzew, jak u nas. Zapraszamy w imieniu Gminy Sianów i zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca, a potem do przekazania nam swoich wrażeń - czytamy na facebookowym profilu Słowińskiego Parku Narodowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co robić nad Bałtykiem, gdy pada deszcz? Kilka opcji na przyjemny urlop nad morzem

Przedstawione na zdjęciach pnie i gleby kopalne można zaobserwować na całym polskim wybrzeżu. Bałtyk odsłania takie pozostałości w różnych miejscach, ostatnio coraz częściej, z uwagi na podnoszenie poziomu wód i ciągłe ruchy skorupy ziemskiej.

Co jakiś czas w Łazy Gmina Sianów Bałtyk pokazuje nam "Zatopiony las". Po sztormach możecie zobaczyć pniaki pomiędzy zejściami na plażę nr 5 i 6. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca! - inforomuje gmina Sianów.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Słowińskiego Parku Narodowego przedstawione na zdjęciach pnie to pozostałości drzewostanu porastającego okolice oddalone o kilkadziesiąt kilometrów na południe od ówczesnego brzegu Bałtyku, a obserwowane przez badaczy i służbę Parku od początku istnienia SPN.

Historia tego obszaru ściśle związana jest z okresem ostatniego zlodowacenia i późniejszych zmian klimatu. Początkowo, po ustąpieniu lądolodu, pojawiła się na tym terenie tundra mszysto-porostowa, przekształcająca się kolejno w tundrę krzewiastą, lasotundrę i wielogatunkowe lasy mieszane, typowe dla umiarkowanej strefy klimatycznej.

W okresie od 8 do 5 tys. lat temu panowały tu lasy liściaste z dębem, lipą, wiązem i jesionem, powoli zmieniające się w jednogatunkowe lasy dębowe, a następnie dębowo-bukowe i bukowe, co miało miejsce około 2,5 tys. lat temu. Kilkaset lat później rozpoczęła się ekspansja sosny, która trwa do dziś.

Reliktowy (ponad 200-letni) las bukowy i dębowobukowy można współcześnie podziwiać w Słowińskim Parku Narodowym na przykład na ścieżce przyrodniczej "Klucki Las", która prowadzi przez obszar ochrony ścisłej "Klukowe Buki", a prawie 200-letnie sosny na ścieżce "Światło latarni" w Czołpinie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić