Na całym polskim wybrzeżu o tej porze roku możemy zaobserwować niezwykłe zjawisko. Chodzi o wymywane przez fale pnie potężnych drzew, dobrze zakonserwowane słoną wodą Bałtyku.
Na facebookowym profilu Słowińskiego Parku Narodowego opublikowano kilka zdjęć, które ukazują znakomitość tego zjawiska.
"Zatopiony las", ale... w miejscowości Łazy. Tam Bałtyk również po sztormach odsłania ("odtapia") pnie drzew, jak u nas. Zapraszamy w imieniu Gminy Sianów i zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca, a potem do przekazania nam swoich wrażeń - czytamy na facebookowym profilu Słowińskiego Parku Narodowego.
Czytaj także: "Pa Tatku". Maciej Damięcki nie żyje. Miał 79 lat
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przedstawione na zdjęciach pnie i gleby kopalne można zaobserwować na całym polskim wybrzeżu. Bałtyk odsłania takie pozostałości w różnych miejscach, ostatnio coraz częściej, z uwagi na podnoszenie poziomu wód i ciągłe ruchy skorupy ziemskiej.
Co jakiś czas w Łazy Gmina Sianów Bałtyk pokazuje nam "Zatopiony las". Po sztormach możecie zobaczyć pniaki pomiędzy zejściami na plażę nr 5 i 6. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca! - inforomuje gmina Sianów.
Jak czytamy na oficjalnej stronie Słowińskiego Parku Narodowego przedstawione na zdjęciach pnie to pozostałości drzewostanu porastającego okolice oddalone o kilkadziesiąt kilometrów na południe od ówczesnego brzegu Bałtyku, a obserwowane przez badaczy i służbę Parku od początku istnienia SPN.
Historia tego obszaru ściśle związana jest z okresem ostatniego zlodowacenia i późniejszych zmian klimatu. Początkowo, po ustąpieniu lądolodu, pojawiła się na tym terenie tundra mszysto-porostowa, przekształcająca się kolejno w tundrę krzewiastą, lasotundrę i wielogatunkowe lasy mieszane, typowe dla umiarkowanej strefy klimatycznej.
W okresie od 8 do 5 tys. lat temu panowały tu lasy liściaste z dębem, lipą, wiązem i jesionem, powoli zmieniające się w jednogatunkowe lasy dębowe, a następnie dębowo-bukowe i bukowe, co miało miejsce około 2,5 tys. lat temu. Kilkaset lat później rozpoczęła się ekspansja sosny, która trwa do dziś.
Reliktowy (ponad 200-letni) las bukowy i dębowobukowy można współcześnie podziwiać w Słowińskim Parku Narodowym na przykład na ścieżce przyrodniczej "Klucki Las", która prowadzi przez obszar ochrony ścisłej "Klukowe Buki", a prawie 200-letnie sosny na ścieżce "Światło latarni" w Czołpinie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.