Emma Doherty planowała spędzić wakacje na rajskiej wyspie Bali. Gdy podeszła do kontroli na lotnisku, nic nie zwiastowało kłopotów. Jednak w pewnym momencie jeden z kontrolerów zauważył, że na dolnej krawędzi jej paszportu jest wyraźny ślad po zalaniu wodą. Natychmiast zareagował i powiedział, że kobieta nie może wsiąść na pokład samolotu.
Dosłownie powiedziano mi, że gdyby wpuścili mnie na Bali, wojsko i ochrona na tamtejszym lotnisku wsadziliby mnie do celi. Wygląda na to, że lotniska na Bali są naprawdę surowe i są znane z umieszczania ludzi w celi, jeśli nie podoba im się twój paszport - komentuje Emma
TikTokerka zamieściła na swoim profilu pełen emocji film relacjonujący jej przeżycie na australijskim lotnisku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jestem naprawdę zdenerwowana. Jestem dosłownie zrozpaczona. Siedziałam tutaj i płakałam przez ostatnie 15 minut - opowiada podróżniczka.
Filmik obejrzało już blisko milion osób. Pod relacją natychmiast pojawiły się setki komentarzy. Tiktokerzy przyznali, że mieli podobne doświadczenia: "Strona paszportu mojego partnera była trochę zatarta i też nie pozwolili mu wejść na pokład samolotu na Bali" - komentuje jedna z internautek Santa_Piterniece.
Christopher Atkins wtrąca: "Miałem to samo. Wylądowałem na Bali i musiałem czekać w celi, aż będę mógł wylecieć z powrotem". Inny internauta o nicku travelwithholl, potwierdził: "Jeśli przyjeżdżasz na Bali, musisz upewnić się, że twój paszport jest dosłownie w idealnym stanie. Albo - to prawda - zostaniesz zatrzymany".
Inna podróżniczka, Australijka Bronte Gossling przypomina, jak kiedyś poleciała do Melbourne na lot łączący z inną indonezyjską wyspą. Po odprawie personel linii lotniczych powiedział, że nie będzie mogła wejść na pokład. Powodem był niewielki zaciek wodny na stronie ze zdjęciem w jej paszporcie.
Dlaczego jest to szczególnie częste zjawisko wśród wczasowiczów udających się na wyspy Indonezji? W 2019 r. Indonezja wprowadziła surowsze ograniczenia dotyczące wpuszczania do kraju podróżnych z nie w pełni idealnymi paszportami i karze grzywną linie lotnicze, jeśli wwożą na pokładzie pasażerów z uszkodzonymi dokumentami. Grzywna wynosi nawet 5 tys. dolarów (ponad 20 tys. zł).
Czytaj także: Z córką w podróży. "Po prostu pokazuję jej świat"
Jak się okazuje, podobne obostrzenia dotyczą innych popularnych wśród turystów kierunków, jak np. Malediwy, Tajlandia, ale też Argentyna czy Irlandia. Nie pozostaje więc nic innego, jak bardzo dbać o swój paszport i w razie uszkodzenia, natychmiast wymienić go na nowy.