Gdy Polacy oraz większość świata zapomniała o Sylwestrze, maleńka wyspa oddalona od Warszawy o prawie 3 tysiące kilometrów świętuje 13 stycznia Nowy Rok. To Foula, czyli wyspa w północno-wschodniej Szkocji, na Oceanie Atlantyckim, w archipelagu Szetlandów.
Czytaj więcej: Driftował BMW. Dostał 6 tys. zł mandatu
Jest to jedna z najbardziej odizolowanych zamieszkanych wysp Wielkiej Brytanii, oddalona od najbliższej wyspy Mainland o 22 km, a od stałego lądu o 172 km. Liczy 36 mieszkańców, którzy żyją według kalendarza juliańskiego. 6 stycznia obchodzą Boże Narodzenia, a tydzień później Nowy Rok.
Brak dostępu do sieci energetycznej, pubów, sklepów czy Wi-Fi sprawia, że życie na wyspie toczy się w rytmie natury. Dostawy żywności i innych potrzebnych rzeczy odbywają się drogą morską lub powietrzną - informuje "The Sun".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Robert Smith mieszkaniec wyspy w rozmowie z BBC twierdzi, że ludzie robią dosłownie wszystko, każdy dokłada cegiełkę do rozwoju swojej małej ojczyzny. Gdy nadchodzi sylwestrowa impreza, odwiedzają każdego domownika.
Chodzisz po domach z drinkiem, zostajesz na chwilę i nadrabiasz zaległości. Potem może do domu na kolację, a potem gdzieś na imprezę do białego rana - mówi portalowi 27-latek. - W Foula jest to rodzinne, bardziej kameralne i zawsze razem gramy muzykę. To coś, z czego słynie wyspa. To dobra rzecz do budowania więzi. Zawsze tak robiliśmy - dodaje mężczyzna.
Czytaj więcej: Spotkanie Putina z Trumpem. Jest stanowisko Kremla
Wyspa Foula obchodzi Nowy Rok. Własne wyżywienie w czasie odwiedzin
Na Foulę można dotrzeć promem lub samolotem z głównej wyspy Szetlandów. Prom kursuje trzy razy w tygodniu, a podróż trwa ponad dwie godziny. Na wyspie dostępne są kwatery z wyżywieniem we własnym zakresie, dlatego goście muszą przywieźć ze sobą wszystkie potrzebne zapasy - dodaje "The Sun". Mieszkańcy Fouli zajmują się przede wszystkim hodowlą owiec oraz kucyków.
Wyspa jest uznawana za jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej. Żyje na niej mnóstwo ptaków, m.in. wydrzyk wielki, wydrzyk ostrosterny, rybitwa popielata, czy mewa trójpalczasta, a ponadto foki, szarytki morskie, orki i morświny. Nazwa Foula pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza wyspę ptaków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.