Martwimy się koronawirusem, tymczasem to wirus grypy atakuje teraz z podwójną siłą. W czwartek 20 października na stronie rządowej poinformowano o 1519 nowych potwierdzonych zakażeniach SARS-CoV-2. To dużo, ale jeszcze gorzej sytuacja wygląda z grypą.
117 tys. przypadków. MZ: Teraz to ten wirus zaatakował Polaków
Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowało, że tylko w ciągu pierwszego tygodnia października zdiagnozowano lub podejrzewano grypę u ok. 117 tys. pacjentów. 57 tys. spośród nich to dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia.
Największą liczbę zachorowań (22,5 tys.) odnotowano w województwie pomorskim. 330 pacjentów z grypą lekarze skierowali do szpitala. Taki komunikat ministerstwo kierowane przez Adama Niedzielskiego opublikowało na Twitterze. Tym samym MZ zachęca Polaków do szczepień.
Od 1 września preparat przeciwko chorobie zakaźnej, jaką wywołuje wirus grypy, można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach w całej Polsce, które zgłosiły się do akcji szczepień w Oddziałach Wojewódzkich NFZ. Kobiety spodziewające się dziecka i seniorzy powyżej 75. roku życia, którzy posiadają receptę, mogą zaszczepić się bezpłatnie. W tym przypadku za szczepionkę płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.
W częściowo refundowane szczepionki mogą zaopatrzyć się pacjenci będący w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat i znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka pojawienie się powikłań po grypie oraz pacjenci 65 plus. Pozostałe osoby muszą zapłacić za preparat, a NFZ pokrywa koszty szczepienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwalifikować do przyjęcia szczepionki przeciw grypie mogą: lekarz, dentysta, felczer, położna, fizjoterapeuta, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny i ratownik medyczny. Dzieci do szczepień może zakwalifikować lekarz. Z kolei szczepionkę przeciw grypie mogą podać: lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, farmaceuta, ratownik medyczny, higienistka szkolna, diagnosta laboratoryjny, położna, felczer i fizjoterapeuta. Listę punktów, w których możemy przyjąć szczepionkę przeciwko grypie, znajdziemy na oficjalnych stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.
Do najczęstszych objawów grypy zaliczamy: zmęczenie, osłabienie oraz bóle głowy, mięśni i stawów. Później pojawiają się gorączka, dreszcze, kaszel i/lub katar.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.