Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jaume I w Hiszpanii ujawniło, że korzystanie z kuchenek gazowych może skracać życie przeciętnej osoby o niemal dwa lata. Główna autorka badania, Juana María Delgado-Saborit, która prowadzi laboratorium badań zdrowia środowiskowego, podkreśliła, że skala tego problemu jest znacznie większa, niż wcześniej sądzono.
Według badania, w Unii Europejskiej przypisuje się 36 031 przedwczesnych zgonów rocznie bezpośrednio kuchenkom gazowym, a dodatkowe 3 928 zgonów odnotowano w Wielkiej Brytanii. Warto zauważyć, że te liczby są jedynie szacunkami, ponieważ uwzględniają jedynie wpływ dwutlenku azotu, pomijając inne niebezpieczne gazy, takie jak tlenek węgla czy benzen, które również mają negatywny wpływ na zdrowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Już w 1978 roku dowiedzieliśmy się, że zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu jest wielokrotnie wyższe w kuchniach z kuchenkami gazowymi niż elektrycznymi. Ale dopiero teraz jesteśmy w stanie określić liczbę żyć skracanych przez to zjawisko - podkreśliła Delgado-Saborit, cytowana przez "The Guardian".
Aktualnie jedna trzecia gospodarstw domowych w Unii Europejskiej korzysta z kuchenek gazowych, a w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi aż 54 proc. W krajach takich jak Włochy, Holandia, Rumunia i Węgry, ponad 60 proc. gospodarstw korzysta z tego typu urządzeń.
Czy kuchenki gazowe są niebezpieczne?
Kuchenki gazowe spalają gaz kopalny, co skutkuje emisją szkodliwych substancji do powietrza. Te substancje, takie jak tlenek węgla i dwutlenek azotu, mogą podrażniać drogi oddechowe, prowadząc do problemów zdrowotnych u domowników. Regularne narażenie na te toksyczne gazy może zwiększać ryzyko chorób układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Jak informuje portal theguardian.com, Unia Europejska w tym miesiącu zaostrzyła przepisy dotyczące jakości powietrza na zewnątrz, jednak nie wprowadziła standardów dotyczących powietrza wewnętrznego. European Public Health Alliance apeluje do decydentów o podjęcie działań mających na celu wycofanie kuchenek gazowych.
Organizacja proponuje wprowadzenie limitów emisji, oferowanie wsparcia finansowego na wymianę tych urządzeń na bardziej ekologiczne oraz zobowiązanie producentów do oznaczania kuchenek z uwagi na ryzyko zanieczyszczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.