Moment kwitnięcia lipy uzależniony jest od warunków atmosferycznych, choć zazwyczaj przypada on na przełom czerwca i lipca. Początkowa faza kwitnienia jest najlepszym czasem na zbiór kwitów. Dobrze jest to robić w ciepły i suchy dzień, aby mieć pewność, że kwiaty nie będą zbyt wilgotne. Należy wybierać drzewa rosnące z dala od ulic i ruchu samochodowego. Zanieczyszczenia będą miały negatywny wpływ na właściwości kwiatów lipy.
Zebrane kwiatostany lipy należy suszyć w specjalnych warunkach. Miejsce powinno być przewiewne i zacienione. Kwiatów lipy nie należy suszyć na słońcu. Można to za to robić w specjalnej suszarce, choć w temperaturze nieprzekraczającej 35 stopni Celsjusza. Kwiaty lipy można zbierać i suszyć dla siebie, choć nie brakuje osób, które zbierają ją w celach zarobkowych.
Jak podaje portal "Fakt", na zbiorach kwiatów lipy można zarobić. Kwota może nie jest zawrotna, ale nie brakuje chętnych do zbioru. W ubiegłym roku za kilogram kwiatów lipy skupy płaciły 54 złote.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwiaty lipy warto zbierać, nie tylko dla pieniędzy!
Kwiaty lipy są bogatym źródłem: flawonoidów (tj. rutozydu, kwercetryny, izokwercetryny, astragaliny, tylirozydu), fitosteroli, garbników, kwasów organicznych, soli mineralnych oraz witamin C i B3.
Napar z lipy wykorzystywany jest przy leczeniu przeziębienia, bo działa rozgrzewająco, napotnie i przeciwzapalnie. Łagodzą katar przez zmniejszenie przekrwienie nosa. Płukanie gardła naparem z lipy pomaga walczyć z bólem. Zaleca się stosowanie naparu przy anginie, grypie, czy zapaleniu oskrzeli.
Lipa korzystnie wpływa także na pracę układu pokarmowego. Nie tylko stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, ale także sprzyja przyswajanie jedzenia oraz wydalanie niestrawionego pokarmu.