Coraz więcej chorych
Poza wzrostem liczby zachorowań, na świecie obserwuje się również większy udział chorych w zaawansowanym stopniu choroby i wyższy procent umieralności. Tymczasem niebezpieczeństwo, które niesie za sobą nowotwór jelita grubego zależne jest przede wszystkim od wielkości guza w momencie rozpoznania i leczenia.
Zobacz także: Oto trzy objawy raka jelit. Ma je 90 proc. chorych
To święta zasada – im szybciej nowotwór zostanie wykryty, tym mniejsze będą jego konsekwencje i wyższe szanse na wyleczenie.
6 objawów nowotworu jelita grubego
Dr Oliver Warren, specjalista chirurgii kolorektalnej, ordynator chirurgii brytyjskiego szpitala The Lister, w rozmowie z express.uk zwrócić uwagę na sześć objawów nowotworu jelita grubego, których zauważenie — wsparte natychmiastową konsultacją z lekarzem i diagnostyką — może uratować nam życie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Są to:
- Krew w stolcu. Może być jaskrawoczerwona lub bardzo ciemna, przypominająca smołę. Krew w stolcu może być spowodowana mniej poważnymi schorzeniami, np. hemoroidami, ale niezależnie od powodu jej zaistnienia, jest powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza.
- Zmiana w wypróżnianiu trwająca dłużej niż pięć dni. Na pracę naszych jelit ma wpływ wiele czynników, ale jeśli zauważysz niewyjaśnioną zmianę w częstotliwości wypróżniania lub konsystencji stolca, zwróć się z tym do lekarza.
- Niewyjaśniona utrata masy ciała lub brak apetytu. Może być oznaką wielu innych schorzeń, rak jelita grubego jest tylko jednym z nich.
Niezamierzona utrata masy ciała jest klasyfikowana jako utrata pięciu kilogramów lub więcej w ciągu sześciu miesięcy lub krócej, bez żadnych zmian w stylu życia — tłumaczy Oliver Warren.
- Ból brzucha w jamie brzusznej lub w dolnej części miednicy.
- Guzek, który jest wyczuwalny w jamie brzusznej lub w odbycie.
Zobacz także: Niepozorny objaw. Pojawia się, gdy rak jelita grubego zaatakował
Lekarz ostrzega: zauważenie któregokolwiek z tych objawów powinno skierować nasze kroki do gabinetu lekarskiego. Nie trzeba się tego bać - w wielu przypadkach jest przecież szansa na pełne wyleczenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.