Co roku na całym świecie życie odbiera sobie ponad 700 tys. osób. W większości są to mężczyźni. W Polsce każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób. 12 z nich to mężczyźni.
Aby nagłośnić problem i wskazać, gdzie osoby w kryzysie psychologicznym mogą szukać pomocy, ruszyła inicjatywa "Koalicja przeciwko samotności". Akcję wspiera Ministerstwo Zdrowia.
Kiedy dziewczyny idą się wygadać, wyżalić, wypłakać, to na to jest społeczne przyzwolenie. A chłopaki? "Chłopaki nie płaczą. (...) odczytuję liczby, słyszę i rozmawiam z psychoterapeutami, z psychologami, z lekarzami, którzy mówią, że sytuacja mężczyzn jest dzisiaj jeszcze gorsza " - powiedziała Joanna Przetakiewicz w rozmowie z TVN24.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego mężczyźni tak często targają się na własne życie?
W momencie, gdy pojawiają się jakieś problemy finansowe, problemy w pracy, ten mężczyzna niekiedy nie widzi dla siebie dalszej możliwości egzystencji. Wiadomo, że wielokrotnie częściej niż kobiety mężczyźni się uzależniają od alkoholu i to jest też bardzo duży czynnik ryzyka - zwraca uwagę dr hab. Adam Czabański, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego w rozmowie z TVN.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia mężczyźni dużo rzadziej szukają pomocy. I to jest zalążkiem bardzo poważnego problemu dużej liczby samobójstw.
"Ponad 800 tysięcy osób zgłosiło się do specjalistów w ubiegłym roku, a diagnozą była depresja. Około 600 tysięcy z nich to kobiety, a tylko 200 tysięcy to mężczyźni - powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna stacji TVN24.
Co robić, gdy w gronie rodziny czy znajomych mamy do czynienia z osobą w kryzysie?
"Każdy z nas na pewno może jedno: doedukować się i uwrażliwić na ten temat. Pomimo mitu, że osoba, która chce umrzeć, nikomu o tym nie mówi, ponad 80 proc. ludzi, którzy popełnili samobójstwo, komunikowało wcześniej swoje zamiary – słowami lub zmianą swojego zachowania – podpowiada portal demagog.org.pl.
Gdzie szukać pomocy?
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (czynny w środę i czwartek w godz. 17-19) – tel. 22 594 91 00,
- Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (całodobowo) – tel. 116 123,
- Telefon Zaufania dla Mężczyzn (w każdy poniedziałek, wtorek i środę w godz. 17-19) – tel. 608 271 402,
- Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym (całodobowo, 7 dni w tygodniu) – tel. 800 70 2222,
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (całodobowo, 7 dni w tygodniu) – tel. 116 111,
- Telefon Zaufania Dla Mężczyzn Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom (czynny we wtorki i środy od 17 do 19. W czwartki od 19 do 21) – tel: 608 271 402,
- Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKA (czynny w poniedziałek i wtorek w godz. 15-20) – tel. 22 484 88 01.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.