Czym jest zakrzepica żył głębokich?
Zakrzepica żył głębokich powstaje, gdy w żyłach głębokich, najczęściej w kończynach dolnych, powstają skrzepy krwi. Skrzepy mogą blokować przepływ krwi, prowadząc do obrzęków i bólu.
Istnieje też ryzyko oderwania się skrzepu i przemieszczenia go do płuc, co nazywamy zatorowością płucną - stanem, w którym przepływ krwi i wymiana tlenu w płucach są utrudnione, a więc potencjalnie zagrażającym życiu.
Objawy zakrzepicy żył głębokich
Wśród objawów wymienia się:
- obrzęk jednej z kończyn, często jedna noga staje się większa od drugiej,
- ból lub uczucie ciężkości w kończynie, zwłaszcza podczas chodzenia, stania lub pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji,
- zmiana koloru skóry na czerwonawy lub niebieskawy,
- uczucie gorąca w dotkniętym obszarze.
Czynniki zwiększające ryzyko zakrzepicy żył głębokich
Wśród czynników zwiększających ryzyko zaistnienia zakrzepicy żył głębokich najczęściej wymienia się unieruchomienie (długotrwałe leżenie w łóżku, długie podróże samolotem lub samochodem), operacje chirurgiczne (zwłaszcza operacje biodra, kolana czy brzucha), urazy (m.in. złamania kości nóg lub miednicy), niektóre nowotwory i zaburzenia krzepliwości krwi, regularne stosowanie niektórych leków (tabletek antykoncepcyjnych lub niwelujących objawy menopauzy), ciążę i połóg oraz palenie tytoniu.
Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, powinny zwrócić uwagę na odpowiednią profilaktykę, tj. noszenie uciskowych pończoch, unikanie długotrwałego pozostawania w jednej pozycji, aktywny tryb życia oraz - jeśli to konieczne - rehabilitację pourazową.
Czytaj też: Ten rak swędzi. To może być jedyny objaw choroby
Jeśli zauważysz u siebie objawy zakrzepicy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie i leczenie mogą znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.