*Rakotwórcze właściwości wykazuje akrylamid *– toksyczna substancja, która powstaje w momencie wystawienia węglowodanów na działanie wysokiej temperatury (powyżej 120 stopni Celsjusza). Dotyczy to obróbki cieplnej produktów skrobiowych.
Ten sam trujący związek chemiczny występuje także w kawie, chipsach, chrupkach kukurydzianych, chlebie, płatkach śniadaniowych, ciastkach, frytkach i innych pieczonych, grillowanych czy smażonych potrawach. Im dłuższy proces obróbki termicznej, tym więcej akrylamidu powstanie.
Akrylamid to substancja powiązana z ryzykiem rozwoju nowotworów, głównie raka płuc, wątroby i nerek. Potwierdziły to badania opublikowane w 2019 r. w ''Genome Research'. W 2001 r. Komitet Naukowy ds. Toksyczności, Ekotoksyczności i Środowiska stwierdził, że nadmierne spożycie akrylamidu zwiększa też ryzyko rozwoju nowotworu jajnika, piersi, przełyku, trzustki i endometrium.
Związek ten uznawany jest za neurotoksyczny, a to oznacza że może uszkadzać układ nerwowy człowieka. Wywołuje też drgawki, mrowienie i drętwienie kończyn, mutacje genów, osłabienie kończyn i problemy z utrzymaniem równowagi.
Do organizmu akrylamid dostaje się poprzez układ oddechowy, przewód pokarmowy, a także skórę. O wysokiej zawartości tego toksycznego toksycznego związku w produkcie świadczy brązowy lub ciemniejszy kolor. Szacuje się, że akrylamid jest obecny w co trzecim produkcie spożywczym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl