Gdy w organizmie gromadzą się toksyny
Obrzęki mogą się pojawiać, gdy organizm przestaje sobie radzić z ilością nagromadzonych toksyn. Objaw może wskazywać na problemy z wątrobą, która jest szalenie ważnym narządem. Kiedy udać się do lekarza i na co zwracać uwagę?
Wątroba nie tylko odtruwa organizm, ale również reguluje gospodarkę tłuszczową, zarządza węglowodanami i gromadzi zapasy witamin. To właśnie ten narząd pochłaniania cząstki bakterii, wirusów i grzybów, a także produkuje żółć.
Jeśli choruje wątroba, cały organizm zaczyna szwankować, dlatego nie należy ignorować objawów, które mogą świadczyć o problemach z tym narządem. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na obrzęki.
Objawy, których nie należy ignorować
Przyczyn chorej wątroby może być wiele, ale najczęściej jest to spowodowane zażywaniem leków, nadużywaniem alkoholu, nieodpowiednią dietą oraz zarażeniem wirusem zapalenia wątroby różnych typów.
Opuchlizna w przypadku problemów z wątrobą jest spowodowana nieprawidłową syntezą białek, które są konieczne do zachowania przeciwobrzękowego ciśnienia. Organizm zatrzymuje spore ilości wody oraz dochodzi do nagromadzenia toksyn.
Obrzęki najczęściej pojawiają się na nogach, stopach oraz kostkach i brzuchu. Nawracające opuchlizny kończyn mogą wskazywać na stłuszczenie wątroby. Wtedy również może dojść do utraty apetytu, spadku masy ciała, przewlekłego zamęczania, a na skórze pojawiają się pajączki.
Chora wątroba ujawnia się też na twarzy
Chora wątroba odbija się również na naszym wyglądzie. Objawy zauważysz na twarzy w postaci ciemnych plam wokół ust i oczu. Cera staje się sucha i nabiera żółtawego odcienia. Może pojawić się również opuchlizna.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
O wątrobę szczególnie powinny zadbać osoby otyłe, chorujące na cukrzycę typu 2 oraz niedoczynność tarczycy i zespół policystycznych jajników. Obrzęki mogą świadczyć też o wielu innych schorzeniach, w tym chorobach serca i nerek, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.