Najbardziej charakterystyczne objawy zawału serca, jakie wymienia CDC (Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób), to: bóle w klatce piersiowej, uczucie duszności, osłabienie organizmu lub uczucie oszołomienia, dyskomfort w lewej części ciała, dyskomfort lub nagły ból w plecach, szyi lub szczęce.
Mniej charakterystycznymi objawami zawału serca, jakie wyróżnia CDC, są wymioty i nudności.
Zobacz także: To pierwszy objaw zawału serca. Zwróć uwagę na stopy
Amerykańska organizacja zdrowotna przeprowadziła ankietę, w której uczestniczyło 71 994 osób. Po zakończeniu badania okazało się, że aż 48 proc. respondentów nie wiedziało, że ból i uczucie dyskomfortu w plecach, szczęce lub szyi może oznaczać zbliżający się atak serca.
Według adiunkta Stevena Blendera z Uniwersytetu w Teksasie, w niektórych przypadkach symptom zawału serca jest wyczuwalny tylko w szczęce, szyi i zębach. Zdaniem eksperta ból może pojawić się zarówno z lewej i jak i z prawej strony szczęki. Poza tym dolegliwość może pojawiać się i znikać, dlatego wiele osób nie kojarzy jej z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz także: Uwaga na ten objaw. Pojawia się, gdy zbliża się zawał
Podczas ankiety 92 proc. respondentów wiedziało, że sygnałem świadczącym o zawale serca jest ból i dyskomfort w klatce piersiowej. Z kolei najczęściej wymienianym symptomem ataku serca było uczucie duszności. Ten objaw wskazywało 93 proc. badanych.
Zobacz także: Dziwny objaw zawału. Pojawia się u młodych
CDC podkreśla, że w profilaktyce zawału serca znajomość początkowych symptomów odgrywa kluczową rolę. Pamiętajmy, że im szybciej zauważymy niepokojące objawy, tym większe szanse na uratowanie życia swojego lub osoby z naszego najbliższego otoczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.