Alkohol wśród nieletnich
Naukowcy od wielu lat zastanawiają się, jak picie alkoholu w młodym wieku przekłada się na ryzyko popadnięcia w alkoholizm w przyszłości. Mimo przeprowadzonych badań trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię.
Wyniki badań dowodzą jednak, że sięganie po napoje wysokoprocentowe za młodu ma w większości przypadków wpływ na częstsze sięganie po alkohol w dorosłym życiu. Żadne badania nie potwierdzają jednak, że jest to jednoznaczne z popadnięciem w chorobę alkoholową. Mimo wszystko sięganie na wczesnym etapie życia po alkohol stanowi problem, który może mieć poważne konsekwencje.
Czytaj także: Co grozi za niepłacenie ZUS
Skutki picia alkoholu w młodym wieku
Według badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z roku na rok obniża się granica sięgania po napoje alkoholowe. Ostatnie dane wykazały, że już nawet dzieciom w wieku 11 lat zdarza się próbować alkoholu. Co gorsza, często jest to za zgodą osób dorosłych. Tymczasem każdy powinien mieć świadomość, jak choćby niewielka jego ilość wpływa na organizm dziecka, czy młodego człowieka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Program Dobry Start — jak złożyć wniosek o 300+?
Skutki picia alkoholu w wieku 16 lat
Picie alkoholu jest niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i młodzieży w wieku 16-18 lat. Nie bez powodu alkohol można kupować dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Nawet niewielka dawka może powodować zagrożenie dla właściwego rozwoju, ponieważ oddziałuje w sposób bezpośredni na mózg oraz na pozostałe tkanki rozwijającego się organizmu.
Czytaj też: SD-Z2 – jak wpisać udział?
W zależności od przyjmowanej ilości, alkohol działa jak trucizna. Sprawia, że organizm może niewłaściwie się rozwijać. W różnym stopniu może powodować uszkodzenie tkanek i narządów. Negatywnie wpływa na tempo rozwoju fizycznego i ruchowego, a także kondycję. Osłabia mięśnie i kości, pogarsza pracę serca. Alkohol wypłukuje witaminy z organizmu i może pogarszać proces wchłaniania pokarmów, co przekłada się na objawy niedożywienia. Dodatkowo powoduje kłopoty z pamięcią i koncentracją, a także zaburzenia w sferze psychicznej. U nadużywających alkohol nastolatków mogą wystąpić zaburzenia osobowości, czy problemy z nawiązaniem relacji z innymi, stany lękowe oraz inne zaburzenia tego typu.
Czytaj też: Jak poprosić o podwyżkę?
Picie alkoholu przed 18 – prawo
W Polsce spożywanie alkoholu jest dozwolone od 18 lat. Zgodnie z prawem każda osoba, która zostanie przyłapana na złamaniu tego przepisu, może zostać ukarana. W zależności od sytuacji naruszenie tego zakazu może wiązać się z otrzymaniem kary finansowej, utratą prawa jazdy, a nawet karą pozbawienia wolności. Nadużywanie alkoholu może także spowodować kłopoty rodzinne i problemy w środowisku szkolnym.
Picie alkoholu przez nieletnich może powodować ucieczki z domu, opuszczanie zajęć w szkole, próby samobójcze, groźne wypadki, kradzieże, seks bez zabezpieczeń, zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową, nieplanowaną ciążę, a także wywoływać inne niebezpieczne zachowania.
U młodych dziewczyn nadmiar alkoholu w młodym wieku może spowodować zaburzenia hormonalne, wpływając na niewłaściwy poziom estrogenów i progesteronu (hormony odpowiadające za płodność). Oprócz ryzyka trudności zajścia w ciążę w przyszłości, mogą także wystąpić zaburzenia miesiączkowania.
Przyczyny sięgania po alkohol przez nastolatków
Wśród najczęstszych przyczyn sięgania po alkohol przez młodych są 3 grupy czynników. Po pierwsze, chęć odczucia nowych doznań - alkohol ma działanie pobudzające, wpływa na emocje i zachowanie, powoduje rozluźnienie i poprawę humoru. Dzięki temu wielu nastolatków czuje się bardziej akceptowanych, czasem mogą w ten sposób zaimponować innym, zdobyć podziw czy uznanie. Po drugie, pomaga zapomnieć o problemach czy kłopotach w domu, szkole itp. Po trzecie, nastolatki sięgają po zakazane trunki czerpiąc wzorzec z rodziców czy opiekunów. Rodzice spożywający alkohol przy dzieciach są złym wzorcem dla młodych.
Czytaj też: Zmiana pracy a kredyt hipoteczny