Waściwości fasoli pinto
Fasola pinto jest bardzo pożywna: zawiera białko, węglowodany złożone, błonnik pokarmowy, sód, żelazo, kwas foliowy, magnez, tiaminę, cynk i wapń. Jest też jest szczególnie bogata w kemferol, jeden z przeciwutleniaczy występujących w żywności pochodzenia roślinnego. Nie zawiera glutenu ani cholesterolu.
Z badań opublikowanych w 2021 r. w czasopiśmie Nutrients wynika, że włączenie fasoli pinto i innych roślin strączkowych do diety może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, wspiera kontrolę masy ciała, utrzymuje zdrowe naczynia krwionośne, obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza stan zapalny, poprawia mikrobiom jelitowy i wzmacnia układ odpornościowy.
Niski indeks glikemiczny
Chociaż fasola pinto zawiera węglowodany, nie podnosi szybko poziomu cukru we krwi, ponieważ jest powoli trawiona i wchłaniana. Dzieje się tak głównie dzięki wysokiej zawartości błonnika i białka. Z tego powodu fasola jest uważana za żywność o niskim indeksie glikemicznym i zdrowy wybór dla osób chorych na cukrzycę.
Jak spożywać fasolę pinto?
Fasola pinto jest kulinarnie wszechstronna, a przygotowuje się ją podobnie jak fasolę czerwoną. Można ją spożywać na wiele sposobów: zarówno w formie dodatku (placki z batatów z wędzoną fasolą) i elementu białkowego w bezmięsnym posiłku, jak i w formie głównego składnika zup i gulaszów.
Świetnie sprawdzi się w daniach z ryżu i sałatkach. Ze względu na swoją miękką, kremową konsystencję doskonale nadaje się również do dipów, smarowideł i farszy.
Fasola pinto jest również klasycznym składnikiem chili con carne. W połączeniu z mielonym mięsem, pomidorami, cebulą, czosnkiem i mieszanką przypraw tworzy sycące i rozgrzewające danie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.