Napar z hibiskusa jest bardzo smaczny, orzeźwiający, a substancje w nim zawarte usprawniają pracę układu immunologicznego. Hibiskus, czyli ketmia szczawiowa zawiera m.in.: witaminę C, żelazo, wapń, błonnik, olejek eteryczny, polifenole, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwas jabłkowy, cytrynowy i hibiskusowy. Z suszonych kwiatów tej rośliny możemy przyrządzić napar, który wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe i przeciwutleniające.
Napój łagodzi kaszel, obniża gorączkę i dodaje energii. Surowce zielarskie hibiskusa można wykorzystać też jako przyprawę kuchenną. Sproszkowane kielichy ketmii szczawiowej świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, deserów lub potraw mięsnych. Dzięki zawartości antyoksydantów herbata z hibiskusa niszczy szkodliwe wolne rodniki, opóźnia proces starzenia się organizmu i obniża ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Ta lecznicza mikstura obniża również zbyt wysokie stężenie trójglicerydów i złego cholesterolu LDL we krwi, które przyczynia się do rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Obecne w hibiskusie antocyjany zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę i pojawienia się stanów zapalnych w naszym organizmie. Prozdrowotna herbata dostarcza nam także odpowiednią dawkę żelaza, które stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Dlatego po ten napój powinny regularnie sięgać osoby cierpiące na anemię. Stała obecność herbaty hibiskusa w naszej codziennej diecie pomaga oczyścić organizm z toksycznych substancji, przyspiesza trawienie, pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów i zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety nie każdy może skorzystać z jej smakowych i zdrowotnych walorów. Pacjenci stosujący leki moczopędne, kobiety spodziewające się dziecka i przyjmujące antykoncepcję hormonalną - powinny ograniczyć picie herbaty z hibiskusa.