Nie bez powodu niektóre schorzenia są potocznie nazywane "zimowymi wymiotami" lub "zimową chorobą żołądka". Podczas sezonu zimowego o wiele większa grupa ludzi jest narażona na infekcję wywołaną przez norowirusy.
Prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wyjaśnia, dlaczego właśnie w zimie ten rodzaj wirusów jest tak niebezpieczny. Zdaniem ekspertki, dzieje się tak, ponieważ są to wirusy bezotoczkowe, które są bardziej odporne na środki dezynfekujące i temperaturę. Dlatego też są w stanie przenosić się w błyskawicznym tempie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
W przypadku norowirusów infekcja przebiega ogniskami. Chorują całe rodziny, a nawet pół przedszkola czy kilka klas w szkole. Dzieje się to bardzo szybko. To właśnie duża liczba zachorowań jest najbardziej charakterystyczna dla takiego zakażenia, bo same objawy infekcji mogą być czasem mylące – podkreśliła prof. Joanna Zajkowska w rozmowie z WP abcZdrowie.
Objawy zimowej infekcji mogą wystąpić nawet wcześniej niż 24 godziny od momentu zakażenia. Można do nich zaliczyć takie dolegliwości jak silne wymioty, biegunka, nudności oraz bóle brzucha, głowy i mięśni. Jak zaznacza ekspertka, jednym z najbardziej niepokojących symptomów jest szybkie odwodnienie. Bywa ono szczególnie niebezpieczne dla seniorów, którzy słabiej odczuwają pragnienie, a także małych dzieci, które mają sprawniejszy metabolizm niż osoby dorosłe, przez co szybciej wydalają wodę z organizmu.
Na ten rodzaj infekcji powinni szczególnie uważać pacjenci z chorobami przewlekłymi i zaburzoną gospodarką wodno-elektrolitową. W niektórych przypadkach zbagatelizowanie wyżej wymienionych objawów i nieuzyskanie pomocy medycznej może doprowadzić nawet do śmierci. Przy zakażeniu norowirusem nie wdraża się żadnej specjalistycznej terapii farmakologicznej, a stosuje się leczenie objawowe. Bardzo ważne jest regularne uzupełnianie płynów i elektrolitów.
Prof. Zajkowska podkreśla, że w profilaktyce tzw. zimowej choroby kluczowe znaczenie ma zachowanie podstawowych zasad higieny.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.