Nocne poty. O czym mogą nas informować?
Większość nas bagatelizuje problem nocnych potów. To niestety błąd, bo gdy pojawiają się regularnie mogą być objawem poważnej choroby. Pojawiają się najczęściej w przebiegu gruźlicy czy chłoniaków. Cierpią na nie również pacjenci zmagający się z infekcjami, takimi jak np. przeziębienie, zapalenie płuc, infekcyjne zapalenie wsierdzia czy ropniem płuca. Mogą też informować o toczącym się w naszym organizmie stanie zapalnym.
Zobacz także: 5 najczęściej ignorowanych objawów raka
To również objaw występujący u chorych na AIDS. Ale nocne poty towarzyszą również problemom endokrynologicznym, m.in. nadczynności tarczycy. Są też symptomem cukrzycy. U kobiet pojawiają się podczas menopauzy, ciąży oraz połogu. Niewiele osób kojarzy ten objaw z chorobą refluksową, obturacyjnym bezdechem sennym, czy guzami wydzielającymi katecholaminy. Nocne poty mogą też towarzyszyć reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Są charakterystyczne dla zakażeń pasożytniczych, ale mogą też pojawiać się u osób narażonych na przewlekły stres czy zaburzenia lękowe.
Zobacz także: Groźny niedobór. Przez to budzisz się kilka razy w nocy
Co ciekawe, nocne poty mogą być efektem ubocznym przyjmowaniem niektórych leków, ziół czy używek. Przy rozpoznaniu ich przyczyny ważne jest, czy występują inne objawy, takie jak gorączka utrzymująca się bez wyraźnej przyczyny, zmęczenie, osłabienie. Gdy oprócz nocnych potów pojawia się powiększenie oraz ból węzłów chłonnych po wypiciu alkoholu, a także zauważalna utrata masy ciała, to może być objaw chłoniaka lub białaczki. Z kolei, gdy zauważysz u siebie krwioplucie i uciążliwy kaszel, to może być gruźlica.
Nocne poty to objaw, który warto skonsultować z lekarzem. Tylko w ten sposób otrzymasz prawidłową diagnozę i wdrożysz odpowiednie leczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.