Cukrzyca brunatna. Jak ją rozpoznać?
Cukrzyca brunatna lub brązowa to choroba metaboliczna, która jest spowodowana odkładaniem się nadmiaru żelaza w tkankach naszego organizmu. To choroba dziedziczna, którą w genach przekazuje nam zarówno ojciec, jak i matka. Odpowiada za nią mutacja genu HFE.
Szacuje się, że nosicielami zmutowanego genu jest aż 6 proc. społeczeństwa. Cukrzyca brunatna najczęściej ujawnia się między 40. A 60. rokiem życia i częściej rozwija się u kobiet niż u mężczyzn.
Zobacz także: Objaw chorej wątroby. Pojawia się na dłoniach
Na czym polega cukrzyca brunatna? Gdy żelazo jest prawidłowo uwolnione z rozpadających się erytrocytów, jest wykorzystywane do produkcji nowych. Gdy jego poziom w naszym organizmie jest za niski, żelazo jest wchłaniane z dostarczanego pożywienia. Ale gdy jest go za dużo w tkankach, tworzą się złogi białka zawierającego żelazo w postaci koloidalnej, tzw. hemosyderyny.
Mówiąc prościej, choroba polega na zaburzonym wydalaniu żelaza z organizmu. To powoduje, że gromadzi się ono w naszym ciele (głównie w wątrobie, trzustce i chrząstkach stawowych), doprowadzając do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nieleczone schorzenie może do marskości wątroby, raka wątroby, niewydolności trzustki oraz cukrzycy.
Zobacz także: Nieznany objaw cukrzycy. Pojawia się w sypialni
Najbardziej charakterystycznym objawem cukrzycy brunatnej jest szarobrązowe zabarwienie skóry. Pojawia się ono zwłaszcza w okolicach twarzy oraz szyi. Do innych symptomów choroby możemy zaliczyć: bóle stawów, brak ochoty na seks, przewlekłe zmęczenie, osłabienie, wzdęcia, biegunkę, wymioty nudności oraz arytmie.
Chorobę diagnozuje się przede wszystkim na podstawie badania biochemicznego krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.