Long covid, czyli długotrwałe objawy po przebyciu COVID-19, obejmuje m.in. mgłę mózgową, bóle głowy, drgawki oraz deficyty pamięci i zdolności poznawczych. Dowody naukowe, które dotychczas zgromadzono mówią, że wirus pozostawia trwałe ślady w mózgu. Mechanizmy wywołujące te objawy są jednak nadal niejasne.
Portal medonet.pl podaje, że badania pacjentów, którzy przeszli COVID-19, wykazały, że doświadczali oni znacznych deficytów w pamięci i mieli trudności z wykonywaniem codziennych zadań. Jak podaje "New England Journal Medicine", nie była to mała grupa. Przebadano prawie 113 tys. osób.
Co istotne, pogorszenie funkcji poznawczych niezależnie od ciężkości przebiegu choroby obserwowano zarówno u osób zakażonych na początku pandemii, jak i tych zainfekowanych późniejszymi wariantami wirusa, takimi jak Delta i Omikron.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przebycie COVID-19 ma wpływ na IQ? Badania szokują
Badania wykazują, że nawet łagodne przypadki COVID-19 mogą prowadzić do utraty kilku punktów IQ. W ciężkich przypadkach, kiedy dochodziło do hospitalizacji pacjenta, mogło dojść do utraty jeszcze większej liczby punktów. Osoby, które przeszły COVID-19 więcej niż raz, doświadczały dodatkowego spadku zdolności poznawczych.
Inne badanie, które objęło ponad 100 tys. Norwegów, wykazało, że pogorszenie funkcji poznawczych może towarzyszyć ozdrowieńcom nawet przez trzy lata od zakażenia. Te wyniki podkreślają potrzebę długoterminowej opieki nad osobami dotkniętymi long covid oraz konieczność dalszych badań nad skutkami neurologicznymi COVID-19.
Przeczytaj również: Poszedł do knajpy w Mielnie. Oto co zastał. "Gruba przesada"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.