Kapusta biała (w wersji surowej) to warzywo, które posiada wiele witamin i cech prozdrowotnych. Należy do grupy najpopularniejszych warzyw, a jej właściwości znane były już w starożytnym Rzymie.
Kapusta jest niskokaloryczna, ma dużo błonnika. Jej jedzenie wspiera metabolizm i poprawia perystaltykę jelit. Warzywo to ma także inne cenne właściwości - jest bardzo pomocna dla kobiet karmiących piersią. Można ją przyrządzić na wiele sposobów, jednak najcenniejsza jest spożywana przed obróbką termiczną - w wersji na surowo. Najlepiej z tego warzywa przyrządzać soki lub rozmaite surówki – w połączeniu z innymi kapusta smakuje naprawdę doskonale.
Ile potasu ma kapusta biała?
Biała kapusta ma wiele cennych witamin. Jest bogata w witaminy: C, A, K, E, U, PP oraz witaminy z grupy B. Stanowi także doskonałe źródło potasu - w 100 gramach tego warzywa jest 228 mg potasu. Zawiera inne składniki mineralne, tj. cynk, fosfor, żelazo, mangan, miedź, wapń, siarkę, arsen, sód, kobalt, chlor, fluor, jod a także błonnik pokarmowy. Jednocześnie kapusta ma w sobie wiele antyoksydantów, wolnych aminokwasów, kwasu foliowego (szczególnie ważnego dla kobiet w ciąży, ponieważ chroni dziecko przed poważnymi wadami genetycznymi), antocyjanów, cukrów, kwasu szczawiowego i pantotenowego.
Czytaj także: Jak odebrać wygraną w Lotto?
Kapusta biała i jej cenne właściwości
Kapusta to bogactwo witamin, dlatego jej spożywanie odnosi duże sukcesy w profilaktyce chorób nowotworowych (rak płuc, rak piersi i okrężnicy). Według badań jedzenie już 3 łyżek tego warzywa w ciągu dnia przez cztery dni w tygodniu może przyczynić się do wzmocnienia i lepszego funkcjonowania całego organizmu.
Kapusta jest także polecana osobom zmagającym się z wrzodami żołądka. W czasie leczenia tych dolegliwości najlepiej pić sok z kapusty.
Wyniki badań wskazują, że jedna szklanka dziennie pozytywnie działa na gojenie się wrzodów - przyspieszając proces leczenia i regenerację tkanek. Dodatkowo, jako źródło błonnika pokarmowego wspiera funkcjonowanie całego układu trawiennego, poprawiając perystaltykę jelit. Błonnik jest również pomocny w przypadku osób dbających o dietę i odchudzających się (błonnik daje uczucie sytości).
Ze względu na dużą zawartość witamin biała kapusta bardzo pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Szczególnie jest polecana osobom, które mają niedoskonałości skóry.
Kapusta jest naturalnym lekarstwem dla karmiących mam. Kobiety, które karmią piersią, bardzo często mają problem z zapaleniem piersi - szczególnie w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Zapalenie piersi jest związane z zatrzymaniem pokarmu i wiąże się z takimi objawami, jak: nabrzmiałe twarde piersi, ból, zaczerwienienie, wysoka gorączka (zazwyczaj powyżej 38,5 stopni). W tym celu niezwykle skutecznie są okłady przygotowane z liści kapusty.
Jak przygotować okład? Przed zrobieniem okładu liście kapusty trzeba zostawić na chwilę w lodówce - by były zimne. Po wyjęciu należy je rozgnieść i przykładać do obolałych piersi. Po zrobieniu okładu zaleca się kąpiel lub prysznic w ciepłej wodzie i odciągnięcie pokarmu laktatorem.
Okłady będą przynosiły ulgę także w przypadku obrzęków kostnych i stawów. Od lat wykorzystuje się właśnie to warzywo w leczeniu chorób stawów.
Ile kalorii ma biała kapusta?
Główka surowej kapusty białej waży zazwyczaj około 4500 g. Kapusta o takiej wadze ma 1485 kcal. Jeden liść kapusty białej waży około 40 g, czyli ma 13 kcal. W 100 g kapusty jest 33 kcal, a w tym 7 g węglowodanów, 1 g białka, 3 g błonnika i 0 g tłuszczu.
Czytaj także: Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.