Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

Bierzesz te leki? Tycie to jeden z ich skutków ubocznych

57

Wysokokaloryczne i tłuste potrawy oraz niska aktywność fizyczna fundują nam nadprogramowe kilogramy. Jak się okazuje, nie tylko te czynniki wpływają na przyrost tkanki tłuszczowej. Zażywanie niektórych leków również zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce.

Bierzesz te leki? Tycie to jeden z ich skutków ubocznych
Niektóre leki mogą powodować tycie (Licencjodawca, PRISCILA ZAMBOTTO)

Nie tylko niezdrowy tryb życia sprawia, że masa naszego ciała będzie stopniowo wzrastać. Lekarze i dietetycy ostrzegają, że regularne stosowanie niektórych preparatów farmakologicznych może spowalniać metabolizm tłuszczu i wzmagać apetyt, przez co tyjemy i mamy problem z pozbyciem się dodatkowych kilogramów.

Do leków, które są obwiniane za gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, można zaliczyć medykamenty stosowane przy schorzeniach tarczycy. Jak się okazuje, ta teoria nie do końca sprawdza się w praktyce.

Przy nadczynności tarczycy dochodzi do ubytku masy ciała, co spowodowane jest przyspieszonym nienaturalnie metabolizmem. Leczenie powoduje najpierw zatrzymanie spadku masy ciała, a potem może nastąpić przybranie na wadze - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Barbara Piotrowska.

Jak dodaje ekspertka, niedoczynność tarczycy nierzadko wymaga stosowania hormonów tarczycowych, które mogą zatrzymać wzrost masy ciała, a nawet spowodować jej spadek. Niestety pacjenci z chorą tarczycą czasem żyją w przekonaniu, że nie muszą dbać o linię i odpowiednią dietę, czego efektem jest przybieranie na wadze.

Leki, które mogą przyczynić się do tycia to z całą pewnością antydepresanty należące do grupy trójpierścieniowych. Podnoszą stężenie dopaminy i serotoniny w organizmie i zwiększają apetyt.

Doustne kortykosteroidy zażywane przez osoby cierpiące na astmę oskrzelową toczeń, czy reumatoidalne zapalenie stawów również wzmagają apetyt i spowalniają procesy metaboliczne.

Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne także znajdują się w grupie ryzyka nadwagi i otyłości. Tego rodzaju preparaty medyczne wpływają negatywnie na samopoczucie, przez co zwiększają ochotę na sięganie po niezdrowe przekąski.

Negatywny wpływ na naszą wagę mogą mieć też leki na cukrzycę, padaczkę, alergię i nerwicę. Żeby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych podczas terapii farmakologicznej, należy wdrożyć odpowiednią dietę, regularnie nawadniać organizm i nie zapominać o aktywności fizycznej.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić