W większości przypadków przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza w organizmie. Istnieją jednak inne rodzaje anemii różniące się między sobą objawami i czynnikami, które powodują to poważne schorzenie.
Anemia wynikające z niedoboru żelaza
Pacjenci, którzy cierpią na anemię spowodowaną deficytem żelaza, mają bladą skórę, są osłabieni, znużeni, szybko się męczą i często dostają zadyszki.
Podczas leczenia tej choroby najważniejsze jest uzupełnienie niedoboru żelaza. Sporo tego pierwiastka zawierają takie produkty jak buraki, bób, szpinak, zielony groszek, żywność pełnoziarnista i nasiona roślin strączkowych. W cięższych przypadkach choremu podaje się tabletki lub zastrzyki z żelazem.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Anemia megaloblastyczna
Powodem jej rozwoju jest niedobór witaminy B12 lub B9. Chorzy skarżą się na zaburzenia w oddawaniu moczu, drętwienie rąk, uczucie mrowienia w dolnych i górnych kończynach, problemy z utrzymaniem równowagi. Pacjentom podaje się preparaty zawierające kwas foliowy lub witaminę B12.
Anemia aplastyczna
Przyczyną choroby jest spadek poziomu wszystkich rodzajów krwinek spowodowany zanikiem szpiku kostnego. Symptomy to: osłabienie, duszność, większa podatność na siniaki i krwawienie bez wyraźnej przyczyny.
*Anemię aplastyczną *leczy się, przeszczepiając szpik kostny, podając antybiotyki i przetaczając płytki.
Anemia hemolityczna*
Ten rodzaj niedokrwistości powoduje rozpad czerwonych krwinek, a głównym objawem choroby jest żółtaczka. W tej sytuacji lekarze podają chorym glikokortykosterydy, które działają immunosupresyjnie.
Anemia pokrwotoczna
Przy tym rodzaju anemii objawami są dolegliwości spowodowane krwotokiem. Można do nich zaliczyć spadek temperatury ciała, zimne poty, zmianę prawidłowego rytmu oddawania moczu, utraty przytomności oraz wstrząs hipowolemiczny.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.