Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Artykuł sponsorowany | 

Ból nerek - jakie są przyczyny, objawy i leczenie

0

Ostry, narastający, tępy, a czasem mylony z innymi dolegliwościami – ból nerek może przybrać różne oblicza, w zależności od przyczyny choroby. Zawsze jednak wskazuje na poważne nieprawidłowości, które muszą być skonsultowane z lekarzem. Podstawą leczenia jest usunięcie lub zniwelowanie przyczyny bólu.

Ból nerek - jakie są przyczyny, objawy i leczenie
(Materiały prasowe)

Artykuł sponsorowany

Ból w okolicy lędźwiowej może mieć różne przyczyny. Pojawia się w przebiegu chorób prostaty, jako objaw zwyrodnienia stawów kręgosłupa czy dyskopatii. Dolegliwości mylone z chorobami nerek mogą występować nawet jako objaw ciąży czy miesiączki. Jak zatem rozpoznać ból nerek, będący objawem poważnej choroby?

Przyczyny bólu nerek

W zależności od przyczyny dolegliwości, ból nerek może być gwałtowny, narastający z minuty na minutę, a może być też mniej intensywny, przewlekły i utrzymywać się przez wiele lat. W pierwszym wypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z kolką nerkową. Choroba ta wywołana jest obecnością złogów w drogach moczowych. Nierozpuszczalne złogi (kamienie) nerkowe powodują niedrożność moczowodów. Najczęściej tworzą się w miedniczkach nerkowych, kielichach lub w górnym odcinku moczowodu. Kolka nerkowa objawia się bardzo silnym, trudnym do zniesienia bólem. Ból nerek promieniuje do pachwin, jąder lub warg sromowych.

Przyczyną bólu nerek może też być zapalenie. Wyróżnia się kłębuszkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek. Rzadziej ból nerki wywołany jest chorobami takimi jak nowotwór, torbiele nerki czy wodonercze, spowodowane nadmiernym nagromadzeniem się moczu w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki.

Ból nerki, a zapalenie nerki

Kłębuszkowe zapalenie nerek nie musi objawiać się dolegliwościami bólowymi. Chorobę rozpoznaje się po objawach, a potwierdzają ją wyniki badania moczu. Kłębuszkowe zapalenie nerek jest chorobą autoimmunologiczną, która rozwija się około tygodnia po przebytej infekcji dróg oddechowych. Następuje pogorszenie samopoczucia i zmiana zabarwienia moczu na ciemniejszy. Pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, obrzęk twarzy i stóp, nudności, wymioty i brak apetytu, rzadziej gorączka.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek z kolei wywołuje silny ból nerek, a także ból przy oddawaniu moczu i uczucie parcia na pęcherz. W przebiegu tej choroby prawie zawsze pojawia się wysoka gorączka – mogą jej towarzyszyć dreszcze, wymioty i nudności. Przyczyną bólu nerek przy zapaleniu odmiedniczkowym jest zakażenie bakteriami, najczęściej E.coli.

Śródmiąższowe zapalenie nerek objawia się tępym bólem w okolicy lędźwiowej. Pojawiać się też może wysoka gorączka, nadciśnienie tętnicze, krwiomocz i wysypka. Przyczyną bólu nerek jest stan zapalny rozwijający się w strukturach nerki poza kłębuszkami nerkowymi. W większości przypadków śródmiąższowe zapalenie nerek to reakcja nadwrażliwości organizmu na leki, przede wszystkim antybiotyki oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, rzadziej leki przeciwdrgawkowe, moczopędne lub inne. Śródmiąższowe zapalenie może być też spowodowane nieleczonym odmiedniczkowym zapaleniem nerek, które przeszło w postać przewlekłą.

Choroby nerek – objawy

Pozostałe choroby nerek, takie jak torbiele, nowotwór czy nefropatia zaporowa, często nie dają żadnych objawów lub są to objawy niecharakterystyczne. Rak nerki może rozwijać się bezobjawowo nawet przez wiele miesięcy. Z czasem pojawia się ból w podbrzuszu i okolicach nerek, a także krew w moczu. Spada masa ciała, pacjent zaczyna cierpieć na niedokrwistość i ogólne wyniszczenie organizmu, czasem wysoka temperatura. W niektórych przypadkach przez powłoki brzuszne można wyczuć zgrubienie. Torbiele nerek mogą nie dawać żadnych objawów, o ile nie ulegną zakażeniu lub gwałtownemu powiększeniu. Gdy tak się stanie, pojawia się ból nerek i uczucie pełności w jamie brzusznej.

Nefropatia zaporowa to choroba, której podłożem przeważnie są inne schorzenia, np. powiększona prostata, nowotwór jajnika, kamica moczowa czy tętniak aorty. Niedrożność dróg moczowych upośledza odpływ moczu, a co za tym idzie powoduje wysokie ciśnienie w drogach moczowych. W konsekwencji w powiększonych nerkach gromadzi się mocz (wodonercze). Przez pewien czas bezobjawowa, nefropatia zaporowa w pewnym momencie wywołuje silny ból, bardzo podobny do kolki nerkowej. Przyczyną bólu nerek może być również guz. Oprócz dolegliwości bólowych, które świadczą o dużych rozmiarach guza, pojawia się spadek masy ciała, krwiomocz oraz nadciśnienie tętnicze odporne na leki.

Leczenie bólu nerek

Choroby nerek wymagają leczenia. Silny ból nerek wskazuje na konieczność natychmiastowej interwencji lekarskiej, czasem też hospitalizacji. Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny bólu nerek. Doraźnie pacjentowi podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku kamicy nerkowej stosuje się też leki rozkurczające mięśnie gładkie moczowodu. Umożliwiają one przesuwanie się kamieni.

Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić