Potencjalne przyczyny bólu oka
1. Jaskra
Jaskra jest drugim (po zaćmie) schorzeniem, które może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Objawia się światłowstrętem, łzawieniem oczu oraz — nie w każdym przypadku — nagłym bólem głowy i oka. Ból ten może promieniować na kości twarzy i tył głowy.
2. Zapalenie zatok
W przypadku problemów z zatokami ból oka manifestuje się głównie w oczodołach. Może to być ból w rogu oka, nad lub za okiem, a także tępy ból po jednej stronie głowy, towarzyszący katarowi i gorączce.
3. Jęczmień
To ostre, miejscowe zakażenie powiek, najczęściej wywołane przez bakterie gronkowców. Objawia się bolesną grudką na powiece, bólem oka przy mruganiu, zaczerwienieniem i bólem głowy.
4. Zapalenie spojówek
Stan zapalny spojówek objawia się bólem oka, mocnym przekrwieniem, łzawieniem oraz, czasami, ropnym wyciekiem. Może być spowodowane reakcją alergiczną.
5. Zapalenie nerwu wzrokowego
Choroba ta objawia się głównie bólem oka podczas poruszania gałką oczną. Może mu towarzyszyć osłabienie ostrości widzenia i trudności w rozpoznawaniu kolorów. Powodem zaistnienia objawów jest obrzęk w okolicach osłonek nerwu wzrokowego.
6. Zespół suchego oka
Związany z nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka. Objawia się pieczeniem, uczuciem dyskomfortu, uczuciem ciała obcego w oku oraz nasilonym łzawieniem.
Ból oka w kontekście innych schorzeń
Ból oka może towarzyszyć innym schorzeniom, takim jak nieżyt górnych dróg oddechowych, migrena oczna z aurą, napięciowy ból głowy czy klasterowy ból głowy. Zdarza się również wtedy, kiedy do oka dostanie się ciało obce (np. kurz, piasek).
Ból oka może mieć wiele przyczyn — zarówno takich, które łatwo jest wyleczyć, jak i nieco poważniejszych. Ważne jest, aby nie bagatelizować tego objawu i skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia leczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.