Z badań statystycznych wynika, że rak okrężnicy częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Do innych czynników ryzyka można zaliczyć m.in.: palenie papierosów, niską aktywność fizyczną, regularne spożywanie czerwonego mięsa i zbyt małą ilość błonnika w codziennym jadłospisie. We wczesnym stadium rozwoju nowotwór jelita grubego może nie dawać żadnych objawów lub wysyłać mało charakterystyczne i mylące sygnały. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Spadek masy ciała
Jednym z symptomów tego poważnego schorzenia jest nagła i widoczna utrata masy ciała. Jeśli spadek wagi nie ma związku ze zmianą diety, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub zażywaniem niektórych leków, wówczas należy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Krew w kale
Niepokojącym objawem, mogącym świadczyć o rozwoju raka okrężnicy jest zaburzenie dotychczasowego rytmu wypróżnień i krew w stolcu. U chorych może występować również krew utajona. Dlatego osoby, które ukończyły 45. rok życia, powinny regularnie wykonywać odpowiednie badania.
Zaparcia
Guz rozwijający się jelicie może zmniejszać jego prześwit i powodować niedrożność. W tym przypadku u chorego mogą regularnie pojawiać się zaparcia. Objawy współwystępujące to dolegliwości bólowe i zatrzymania wypróżnień.
Ból w podbrzuszu
Boleści w dole brzucha to również sygnał, którego nie należy lekceważyć. U osób cierpiących na raka okrężnicy ból najczęściej pojawia się po prawej stronie w okolicach pępka. Chory może odczuwać również kolkę i skarżyć się na wzdęcia.
Jeżeli zauważysz u siebie jeden z wyżej wymienionych objawów, niezwłocznie udaj się do lekarza. Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie nowotworu jelita grubego zwiększa szansę na powrót do zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.