Rumień wędrujący powodem do niepokoju
Kliniczne objawy boreliozy różnią się w zależności od regionu i bakterii. Pierwszym sygnałem choroby może być charakterystyczna wysypka.
Rumieniowata wysypka wokół ukąszenia jest najczęstszym objawem boreliozy. Z czasem obwódka rozszerza się, a aureola wędruje po ciele, środek z kolei blednie. W ten sposób najczęściej diagnozowana jest choroba.
Rumień pojawia się w różnym czasie po ukąszeniu zakażonego kleszcza, czasem następuje to już po kilku dniach, innym razem nawet po trzech tygodniach. Zaczerwienienie ma kilka centymetrów średnicy i z czasem się przemieszcza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rumień zwykle jest ciepły i bolesny w dotyku. Może również zupełnie zniknąć, co jednak nie oznacza wyleczenia. Ten objaw pojawia się u ponad 30 procent osób zakażonych.
Inne objawy boreliozy
Oprócz wysypki na skórze, boreliozie towarzyszą inne objawy, które do złudzenia przypominają grypę.
Mogą wystąpić nawet miesiąc po ukąszeniu. Infekcja powoduje silne zmęczenie, bóle mięśni, gorączkę, dreszcze i ogólne złe samopoczucie.
Ból gardła, obrzęk węzłów chłonnych, sztywność karku, opuchnięte stawy, problemy neurologiczne i dolegliwości sercowe to powody do niepokoju. Należy skonsultować się z lekarzem, gdy doświadczamy grypopodobnych objawów lub zauważymy rozszerzającą się wysypkę na ciele.
Borelioza zwykle leczona jest za pomocą antybiotyków, a im wcześniej rozpoczęta terapia, tym mniejsze prawdopodobieństwo komplikacji. Szczególną ostrożność należy zachować w sezonie, czyli od maja do września.
Czy rumień wędrujący zawsze oznacza boreliozę?
Charakterystyczna zmiana na skórze zawsze wskazuje na infekcję. Choć zaczerwienienie i grudki na skórze pojawiają się również po ugryzieniu przez inne owady i pajęczaki, znacznie różnią się od tych, które pozostawia po sobie zakażony kleszcz.
Rumień wędrujący najczęściej przypomina tarczę strzelecką, a okręgi mogą różnić się kolorem. Zwykle ma co najmniej 4 centymetry średnicy i w ciągu kolejnych dni powiększa się. Na skórze pozostaje nawet przez kilka tygodni.
Latem może nas pogryźć wiele insektów, ale ugryzienia pozostawione przez kleszcza są najbardziej charakterystyczne i zwiastują niebezpieczną chorobę. Warto więc pamiętać, by po każdym spacerze dokładnie obejrzeć ciało.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.