Redukcja zbędnych kilogramów
Z badań opublikowanych w Journal of Internal Medicine wynika, że wegetarianizm jest skuteczniejszy w redukcji zbędnych kilogramów niż specjalne diety odchudzające. Dieta roślinna — bogata w błonnik, witaminy i minerały, a jednocześnie uboga w tłuszcze nasycone — sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Zdrowe serce
Badania opublikowane w Journal of the American Heart Association dowodzą, że dieta roślinna zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych o 16 proc. i śmierci z tego powodu o ok. 31 proc. Roślinne źródła białka, takie jak strączki, orzechy czy nasiona, są doskonałą alternatywą dla czerwonego mięsa, które jest jednym z winowajców chorób serca.
Obniżenie ciśnienia krwi
Dieta roślinna, bogata w potas, magnez i błonnik, przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Zawarte w niej składniki odżywcze wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.
Poprawa wyglądu skóry
Dieta roślinna, bogata w antyoksydanty, witaminy i minerały, przyczynia się do poprawy wyglądu skóry. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za proces starzenia się skóry, a witaminy i minerały wspierają jej regenerację.
Ochrona przed rakiem
Badania naukowe potwierdzają, że dieta roślinna może chronić przed rakiem jelita grubego i rakiem wątroby. Natomiast mięso czerwone gwałtownie podnosi ryzyko zachorowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dłuższe życie
Zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of the American Heart Association, dieta roślinna obniża ryzyko wszystkich przyczyn śmiertelności o 25 proc.
Są jednak pewne warunki, które musi spełniać dieta bezmięsna, by oddziaływała na nas w wymieniony wyżej sposób.
Kiedy dieta bezmięsna działa?
Rezygnacja z mięsa może przynieść szereg korzyści zdrowotnych, jednak ważne jest, aby pamiętać, że sama eliminacja produktów mięsnych z diety nie gwarantuje poprawy stanu zdrowia. Kluczowym aspektem jest zastąpienie mięsa odpowiednimi źródłami białka roślinnego oraz zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Zobacz także: Polacy boją się jeść. To jedno z najzdrowszych mięs
Dieta roślinna powinna być zrównoważona i bogata w strączki, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz świeże owoce i warzywa, które dostarczą organizmowi białka, błonnika, witamin i minerałów. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy B12, żelaza, wapnia oraz kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą być trudniejsze do uzyskania z diety roślinnej.
Tylko wówczas, gdy dieta roślinna jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, możemy odczuć jej dobroczynny wpływ na nasz organizm.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.