Fizjologiczne podłoże budzenia się o 3.00 rano
Zrozumienie, dlaczego budzimy się o określonej godzinie, wymaga zrozumienia naszego wewnętrznego zegara biologicznego, zwanego również rytmem okołodobowym.
Przyjmuje się, że nasz organizm ma swój rytm, który skłania nas do snu w nocy i czuwania za dnia.
Czytaj także: Jest większy po posiłku. Tak trzustka woła o pomoc
Wielu z nas doświadcza "fizjologicznego dołka" między godziną 2:00 a 4:00 nad ranem, kiedy to nasze ciało jest naturalnie programowane na spadek temperatury ciała i metabolizmu, co może prowadzić do przebudzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brak stresu, kontrola lub wyleczenie chorób współistniejących oraz zdrowe nawyki snu mogą jednak sprawić, że nie będziemy więcej doświadczać nocnych pobudek.
Choroby związane z regularnym budzeniem się w nocy
Wśród problemów zdrowotnych związanych z regularnym budzeniem się w nocy wymienić można bezsenność, zespół bezdechu sennego oraz zespół niespokojnych nóg.
Czytaj także: Jest większy po posiłku. Tak trzustka woła o pomoc
Nie tylko typowe "nocne" schorzenia powodują takie pobudki. Zdarza się, że wybudzenia dotyczą osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy i astmę oraz przyjmujących niektóre leki (z grupy beta-karotenów lub antydepresyjne).
Jak przesypiać zdrowo całą noc?
Aby poprawić jakość snu i zmniejszyć prawdopodobieństwo budzenia się w nocy, należy najpierw wypróbować kilka oczywistych strategii. Bez nich ani rusz!
Po pierwsze, wyregulowanie wewnętrznego zegara biologicznego wymaga utrzymania stałego harmonogramu snu, co oznacza, że należy chodzić spać i wstawać codziennie o (mniej więcej) tej samej porze.
Po drugie, spać należy w warunkach komfortowych dla organizmu. Oznacza to, że sypialnia powinna być ciemna i chłodna, a poduszki i materac – wygodne.
Przed snem należy unikać używania urządzeń emitujących niebieskie światło oraz picia płynów, które mogą sprawić, że nocna pobudka stanie się toaletową koniecznością. I wreszcie - należy zadbać o zbilansowaną dietę (i nie jeść tuż przed snem) oraz aktywność fizyczną.
Czytaj także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Jeżeli powyższe rady zostały wprowadzone w życie, a nocne pobudki wciąż notorycznie się zdarzają, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. snu. Może się okazać, że konieczne będzie leczenie, terapia poznawczo-behawioralna lub większe modyfikacje stylu życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.