Specjalista od grzybów umierał 17 dni
Julius Schaffer był słynnym niemieckim mykologiem, który zmarł w latach 40. ubiegłego wieku. Naukowiec był wybitnym znawcą grzybów, niestety, jego znajomość grzybów nie uchroniła go przed tragicznymi konsekwencjami spożycia niejadalnych gatunków.
Czytaj także: Idziesz na grzyby? O tym musisz pamiętać
Schaffer zjadł posiłek przygotowany z krowiaka podwiniętego, grzyba o silnie trujących właściwościach, którego bardzo łatwo pomylić z jadalnym rydzem. Zatrucie objawia się m.in. wymiotami, biegunką oraz gorączką. Naukowiec po zjedzeniu krowiaka podwiniętego trafił do szpitala, gdzie niestety jego stan pogarszał się. Po 17 dniach niemiecki mykolog zmarł. Jego żona, która również zjadła to samo, ucierpiała znacznie mniej.
Jak rozpoznać krowiaka podwiniętego?
Krowiak podwinięty (inaczej olszówka) to grzyb, na który trafić możemy od lipca do listopada najczęściej pod olchą lub brzozą. Może on przybierać różne barwy. Może mieć kapelusz w kolorze żółtobrązowym, czerwonobrązowym lub szarobrunatnym. Krowiak jest wklęsły oraz ma wyraźnie podwinięte brzegi. Olszówka jest bardzo podobna do jadalnego i uwielbianego przez wiele osób rydza. W przeciwieństwie do rydza jednak krowiak nie wydziela pomarańczowego mleczka, które staje się zielone po uszkodzeniu grzyba.
Olszówka zawiera natomiast toksyczną muskarynę oraz inwolutynę. Pierwsza z nich zaburza pracę układu nerwowego, druga zaś powoduje nudności, biegunkę, wymioty oraz uszkodzenia wątroby.
Najbardziej trujące grzyby. Jakich grzybów należy unikać?
Grzyby trujące zawierają różnego rodzaju substancje, które uszkadzają m.in. wątrobę oraz nerki, oraz wpływają na układ nerwowy, powodując nie tylko poważne konsekwencje dla zdrowia, ale również przyczyniając się do śmierci.
Czytaj także: Poszedł na grzyby. Czegoś takiego się nie spodziewał
Wśród najbardziej trujących grzybów w Polsce wymienia się muchomora jadowitego, muchomora sromotnikowego, muchomora plamistego, piestrzenicę kasztanowatą oraz zasłonaka rudego. Niektóre z tych grzybów można pomylić z jadalnymi grzybami, dlatego pamiętajmy, by zawsze zbierać tylko te grzyby, których jesteśmy w 100 proc. pewni.