Trzy grupy zmian nowotworowych
Badania wykazują, że w przypadku przedinwazyjnego raka szyjki macicy można uzyskać aż 99,9 proc. wyleczeń.
Dlatego tak ważne jest regularne – coroczne – wykonywanie cytologii, która może go wykryć.
Rak szyjki macicy, zaraz po raku piersi, raku trzonu macicy i raku jajnika, jest jednym z częstszych nowotworów u kobiet — mówi portalowi onkologicznemu Zwrotnik Raka dr Ewa Surynt, ginekolożka i onkolożka z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany nowotworowe dzielimy na trzy grupy: zmiany dysplastyczne szyjki macicy, raka przedinwazyjnego oraz raka inwazyjnego.
Dysplazja nie stanowi zagrożenia życia – wcześnie wykryta pozwala na całkowite wyleczenie. Nieleczona dysplazja szyjki macicy może niestety doprowadzić do rozwoju nowotworu złośliwego szyjki macicy - tłumaczy lekarka.
Gdy komórki dysplastyczne przekształcą się w rakowe, wówczas mówimy o tzw. raku przedinwazyjnym.
Zmiany ograniczone są wyłącznie do nabłonka szyjki macicy. Jeżeli zaś komórki nowotworowe zaczną wnikać głębiej i przekroczą granicę nabłonka, to wtedy mamy do czynienia z rakiem inwazyjnym. W takich sytuacjach leczenie jest konieczne i niezbędne. Warto być wyczulonym na niepokojące objawy, aby nie przegapić symptomów choroby – mówi dr Ewa Surynt.
Symptomy raka szyjki macicy obejmują:
- nieprawidłowe krwawienie między okresami lub po stosunku seksualnym, zmiany w cyklu menstruacyjnym,
- ból podczas stosunku seksualnego,
- ból podbrzusza lub miednicy,
- nieprawidłową wydzielinę z pochwy,
- zmiany w cyklu menstruacyjnym,
- utratę masy ciała bez widocznego powodu,
- nieprzyjemny zapach z pochwy.
Zdarza się, że zmiany związane z menstruacją zrzucamy na karb stresu, zmiany pogody i klimatu lub hormonów, ból utożsamiamy z szeregiem innych schorzeń, a utrata masy ciała nie stanowi dla nas problemu.
Nieprzyjemny zapach z pochwy i krwiste lub wodniste upławy o przykrym zapachu i szarawym kolorze są jednak jasną wskazówką — powinny skierować nasze kroki prosto do gabinetu ginekologicznego. Szybciej otrzymana diagnoza, to większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.