Charakterystyczny zapach. Znak, że rak panoszy się po ciele

8

W Polsce każdego roku diagnozuje się około 3 tysiące przypadków raka szyjki macicy. Ponieważ ten rodzaj nowotworu nie zawsze ma wyraźne objawy, jego obecność zazwyczaj jest wykrywana podczas badania cytologicznego. Może się jednak zdarzyć, że jednym z sygnałów choroby będzie specyficzny zapach.

Charakterystyczny zapach. Znak, że rak panoszy się po ciele
Jakie objawy daje rak szyjki macicy? (Licencjodawca, Milan Gucic milangucic@gmail.com)

Badania dowodzą, że w przypadku przedinwazyjnego raka szyjki macicy możliwe jest osiągnięcie aż 99,9 proc. wyleczeń. To wynik, który jest naprawdę pozytywny, biorąc pod uwagę rokowania w kwestii innych nowotworów

Profilaktyka to podstawa

Dlatego tak istotne jest, aby regularnie – corocznie – wykonywać badania cytologiczne, które mogą wykryć tę chorobę na wczesnym etapie. Mogą one znacząco zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie raka.

Dalsza część artykułu jest dostępna poniżej wideo

Zobacz także: Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy

W rozmowie z portalem onkologicznym "Zwrotnik Raka", dr Ewa Surynt, ginekolożka i onkolożka z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock, zwraca uwagę na występowanie tego nowotworu. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet, po raku piersi, raku trzonu macicy i raku jajnika. Tym bardziej więc należy zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Istnieją trzy podstawowe objawy raka

Zmiany nowotworowe można podzielić na trzy podstawowe grupy: zmiany dysplastyczne szyjki macicy, raka przedinwazyjnego oraz raka inwazyjnego. Każda z nich charakteryzuje się innymi cechami.

Jak zauważa dr Surynt, dysplazja sama w sobie nie jest groźna. Wczesne wykrycie tej zmiany pozwala na całkowite wyleczenie. Niestety, nieleczona dysplazja może przerodzić się w złośliwego raka szyjki macicy.

Gdy komórki dysplastyczne przeistoczą się w komórki rakowe, mamy już do czynienia z tak zwanym rakiem przedinwazyjnym. To czas na szybkie działanie.

Jak podkreśla dr Ewa Surynt, w przypadku tego rodzaju raka komórki nowotworowe są ograniczone tylko do nabłonka szyjki macicy. Kiedy jednak zaczną penetrować głębiej i przekroczą granicę nabłonka, stają się one rakiem inwazyjnym. Warto być czujnym na niepokojące objawy, aby nie przegapić symptomów choroby.

Symptomy raka szyjki macicy obejmują:

  • krwawienie między miesiączkami lub po stosunku,
  • zmiany w cyklu menstruacyjnym,
  • ból podczas stosunku,
  • ból w dolnej części brzucha lub miednicy,
  • nieprawidłową wydzielinę z pochwy,
  • utratę masy ciała bez oczywistego powodu,
  • nieprzyjemny zapach z pochwy.

Niestety, często charakterystyczne cechy raka szyjki macicy są błędnie rozpoznawane. Zdarza się, że zmiany menstruacyjne przypisujemy stresowi, zmianom pogody i klimatu lub wpływowi hormonów. Bóle często kojarzymy z innymi dolegliwościami, a nieuzasadniona utrata masy ciała nie wzbudza naszych podejrzeń.

Są jednak symptomy, których nie wolno lekceważyć. Nieprzyjemny zapach z pochwy oraz krwiste bądź wodniste upławy o przykrym zapachu i szarawym kolorze są wyraźnym sygnałem — powinniśmy niezwłocznie udać się z nimi do ginekologa. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

Jak widać, odpowiednia profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby to klucz do pokonania raka szyjki macicy. Warto więc regularnie wykonywać badania mające uchronić przed często tragicznymi skutkami tego nowotworu.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić