Kiedy patrzymy na statystyki, popularność preparatów zawierających semaglutyd, takich jak Ozempic czy Wegovy, przestaje dziwić. Nie chodzi tutaj o chęć posiadania szczupłej sylwetki. Niestety wiele osób kwalifikuje się do terapii wspomnianymi specyfikami ze względów zdrowotnych.
Nie każdy ma jednak możliwość korzystania z terapii semaglutydem. Naprzeciw potrzebom takich osób wychodzą inżynierowie z MIT. Zaprojektowali oni innowacyjny balon żołądkowy, który ma być skuteczniejszy w walce z otyłością, niż inne rozwiązania.
Innowacyjne rozwiązanie znanej metody
Balony żołądkowe są zalecane osobom, u których leczenie zachowawcze w postaci diety, większej aktywności fizycznej i farmakoterapii nie przyniosły rezultatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Balony żołądkowe już istnieją, ale ten konkretny ma być przystosowany do napełniania oraz opróżniania, co ma pomóc w kontrolowaniu masy ciała poprzez wywoływanie uczucia sytości, a tym samym ograniczenia jedzenia. Tradycyjne balony z czasem tracą na skuteczności. Tymczasem te z MIT oferują dynamiczne podejście do zarządzania wagą.
Możemy stworzyć balon, który jest dynamiczny. Byłby napełniany przed posiłkiem, aby stłumić głód, a opróżniany między posiłkami - oznajmił prof. Giovanni Traverso z MIT i Brigham and Women’s Hospital, cytowany przez geekweek.interia.pl.
Balon skonstruowany przez MIT wprowadza się przez niewielkie nacięcie na brzuchu, podobnie jak w przypadku sondy żywieniowej i połączone jest ono z zewnętrznym kontrolerem noszonym na skórze. Specjalna pompa umożliwia napełnianie i opróżnianie w razie potrzeby. Dotychczasowe badania wykonane na zwierzętach pokazały, że balon może pomóc zmniejszyć spożycie aż o 60 proc. To sugeruje, że balon może skutecznie pomagać w zarządzaniu wagą, ograniczając apetyt podczas posiłków.
Ostateczne dane będą jednak znane dopiero po długoterminowych badaniach na ludziach.