Egzaminy LEK i LDEK, kluczowe dla przyszłych lekarzy i dentystów, przechodzą istotne zmiany. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" cytowany przez Polską Agencję Prasową, celem jest lepsza ocena wiedzy zdobytej na studiach, a nie tylko umiejętność zapamiętywania pytań.
Już w jesiennej sesji 2025 r. absolwenci medycyny oraz studenci po dziesięciu semestrach sześcioletnich studiów będą zdawać egzaminy na zasadach sprzed 2021 r. Oznacza to, że 200 pytań w testach nie będzie pochodzić z jawnej bazy pytań z poprzednich lat.
Profesor Mariusz Klencki, dyrektor departamentu rozwoju kadr medycznych w Ministerstwie Zdrowia, potwierdził, że zmiany są efektem współpracy z Naczelną Izbą Lekarską. Prace nad nową formułą trwają od kilku miesięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znaczenie wyników egzaminów
LEK i LDEK to egzaminy państwowe, które są niezbędne do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Odbywają się dwa razy w roku: w lutym i we wrześniu. Egzamin ma formę testu z 200 pytaniami, z których każda ma pięć możliwych odpowiedzi.
Aby zdać, wystarczy uzyskać 56 proc. punktów, jednak dla przyszłych lekarzy kluczowe jest osiągnięcie jak najwyższego wyniku. To właśnie on decyduje o przyjęciu na wybraną specjalizację. W przypadku najbardziej obleganych dziedzin, takich jak dermatologia czy radiologia, wymagane są wyniki powyżej 85-90 proc. punktów.
Zmiany w formule egzaminów mają na celu lepsze przygotowanie przyszłych lekarzy do wyzwań zawodowych, stawiając na rzeczywistą wiedzę i umiejętności, a nie jedynie na zdolność do zapamiętywania testów. "Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że to krok w stronę podniesienia jakości kształcenia medycznego w Polsce.