Powszechnie wiadomo, że warzywa dostarczają nam mnóstwo minerałów, witamin oraz błonnika. Niestety nadmierne ich spożycie może przyczyniać się do produkcji sporych ilości gazów w jelitach, co prowadzi do nieprzyjemnego uczucia pełności. Poniżej przedstawiamy warzywa, które mogą wywoływać wzdęcia. Warto ograniczyć ich spożycie, jeśli chcemy być wolni od sensacji żołądkowych.
Cebula jest pełna flawonoidów i fenoli, co sprawia, że działa przeciwzapalnie oraz antyoksydacyjnie. Niemniej jednak, istnieją minusy jej spożywania. Cebula może prowadzić do nieświeżego oddechu i wzdęć, co jest efektem obecności fruktanów, prostych cukrów przyczyniających się do takich dolegliwości. Jej spożycie w dużych ilościach może być kłopotliwe dla naszego układu trawiennego.
Czytaj także: Wyhodował rekordową dynię. Ten okaz waży prawie tonę
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć szpinak od lat uchodzi za źródło zdrowotnych korzyści, zawiera węglowodany takie jak stachioza i rafinoza, które niełatwo przyswajane są przez nasz organizm. Niektórzy mogą odczuwać dyskomfort po spożyciu potraw zawierających te zielone liście. Warto jednak pamiętać, że jest to bogate źródło witamin A, K, C oraz kwasu foliowego.
Jako dodatek do sałatki, kukurydza jest doskonała. Może także być podawana jako grillowana kolba z masłem. Świetnie smakuje także w połączeniu z kardamonem czy cynamonem. Kukurydza obfituje w składniki odżywcze i błonnik, lecz zawarte w niej węglowodany mogą prowadzić do wzdęć.
Te warzywa to popularne dodatki do obiadu
Brokuły, kapusta, jarmuż i kalafior należą do grupy warzyw krzyżowych. To bardzo popularne dodatki do obiadów, które mocno wzbogacają codzienną dietę. Są magazynem witaminy C, antyoksydantów oraz błonnika. Jednak ich zawartość rafinozy, która nie jest trawiona przez nasz organizm, może prowadzić do gazów.
Karczochy to warzywo, które stosowane jest głównie w kuchni włoskiej. Choć smaczne i korzystne dla zdrowia, zawierają skrobię i pewne węglowodany, które mogą zakłócić pracę układu trawiennego i zwiększyć produkcję gazów jelitowych.
Bogactwo witamin, ale i węglowodanów
Uwagę zwraca jednak fakt, że karczochy są warzywem niskokalorycznym. W 100 gramach karczocha zawiera się zaledwie 57 kcal - to sprawia, że jest on składnikiem wielu diet odchudzających.
Czytaj także: To najzdrowsze warzywo na świecie. Rośnie w Polsce
Regularnie dodawane do potraw, pieczarki dostarczają białka, witamin, antyoksydantów i mało cholesterolu. Niestety, mogą być trudne do strawienia i przyczynić się do problemów z gazami. Warto jednak nie odstawiać ich całkowicie ze względu na obecność witamin z grupy B i D.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.