Pomarańcze i cytryny są bogatym źródłem witaminy A, C, D i E, witaminy z grupy B, żelaza, potasu, magnezu, cynku, wapnia, limonenu, rutyny, olejków eterycznych, błonnika pokarmowego i beta-karotenu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak się okazuje, skórka tych popularnych w naszym kraju cytrusów również ma w sobie cenne elementy. Składa się z pomarańczowej lub żółtej warstwy o nazwie flawedo, która wykazuje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości i wzbogaca smak deserów. Z kolei biała, wewnętrzna i miękka część skórki to albedo i jest gorzkawa, dlatego dodaje się ją do ciast.
Spożywanie jej pomaga wyregulować poziom cukru i usprawnia pracę jelit. Poza tym obniża zbyt wysoki cholesterol LDL we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Podczas przygotowywania naszych ulubionych wypieków wykorzystuje się zarówno startą, jak i kandyzowaną skórkę owoców cytrusowych. Te produkty nie pochodzą z naszego kraju tylko z importu. Cytryny i pomarańcze trafiają do nas z plantacji, które znajdują się Hiszpanii, Ameryce Południowej i Portugalii.
Czytaj też: Znajdziesz w łazience. Może żyć nawet 8 lat
Niestety w wielu przypadkach amerykańskie owoce zawierają pestycydy i inne chemiczne środki ochrony roślin. Poza tym, zanim dotrą do Europy, spryskuje się je szkodliwymi fungicydami i pokrywa się woskiem polietylenowym i szelakowym. Żeby uchronić cytrusy przed pleśnią, używa się także orto-fenylofenolan sodu. Dotyczy to również dostępnych w sklepach gotowych dodatków do ciast. Wprawdzie szkodliwe substancje nie przedostają się do miąższu, jednak kumulują się w skórce. Dlatego skórka może być niebezpieczna dla naszego zdrowia nawet po wyparzeniu lub dokładnym umyciu owoców. Jeśli chcemy dodać ją do słodkich potraw, lepiej upewnić się, że cytrusy pochodzą z plantacji ekologicznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.